Yüzde 98 engelli Bekir Güven, 22 aylık hapis cezasının onaylanması nedeniyle tutuklandı. Güven’in bakımıyla ilgilenen eşi Rukiye Güven, “Yemeğini bile ben yediriyordum. Şimdi ne durumda bilmiyoruz, endişeliyiz” dedi.

5 yıl önce “huntington” hastalığı (sinir sisteminin temel elemanı nöronları hedef alan hareket kaybına neden olan hastalık) teşhisi konulan yüzde 98 engelli raporu bulunan Bekir Güven, tutuklandı. Hiçbir ihtiyacını tek başına karşılayamayan Güven, 5 yıl önce “terör örgütü propagandası” iddiasıyla verilen 22 aylık hapis cezasının onaylanması üzerine Eskişehir Cezaevine götürüldü. Geçen zaman içinde ilerleyen hastalığından dolayı Güven, 24 saat bakıma ihtiyaç duyuyor.

https://www.evrensel.net/images/840/upload/dosya/194400.jpg

Rukiye Güven, “Eşim 2015 yılında HDP çalışmalarına katıldı. Eşimin o dönem hastalığı başlamıştı ama durumu kötü değildi. Zaman içerisinde hastalığı ilerledi ve yüzde 98 engelli raporu verdiler. 2015 sonrası 2016 kitlesel tutuklamalar ve soruşturmaların başlamasıyla sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında 2 dava açıldı. ‘Terör örgütü propagandası’ 22 ay, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçlamasından 1 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Her iki karar için istinafa başvurduk. İstinaf, verilen 22 aylık cezayı onayladı diğeri hâlâ bekliyor.” bilgilerini verdi.

Tutukluluğuna İtiraz Edilecek

İstinafın 22 aylık hapis cezasını onaylaması üzerine eşi hakkında arama kararı çıkarıldığını dile getiren Güven, “Teslim olmadı zaten olacak durumu da yok. Tek başına kendisine bakamaz. Ama dün bir çay ocağının önünde otururken polisler alıp cezaevine götürdü. Arkasından cezaevine gittik ama görüştürmediler. Bugün avukatımızla beraber savcılığa başvuracağız. Adli Tıp Kurumuna gönderilmesi için dilekçe vereceğiz, tutuklanmasına itiraz edeceğiz.” dedi.

“Endişeliyiz”

Eşine 24 saat kendisinin baktığını söyleyen Güven, “Kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Yemeğini bile ben yediriyordum. Banyosundan temizliğine kadar her şeyiyle ben ilgileniyordum. Ama şu an tek başına mı kalıyor, durumu nasıl bilmiyorum. Çocuklarım ve ben çok endişeliyim. Çünkü bu hastalık stres olması durumunda çok hızlı ilerliyor. Üzgün ve endişeliyiz” ifadelerini kullandı

Bekir Güven Kimdir?

Şanlıurfa Doğumlu, Kitapevi sahibi, , Bekir Güven, Sivas Katliamı tanıklarından.

Yazar Ahmet Koçak’ın derlemiş olduğu “Onlar Işık Oldular” adlı kitapta anlatıldığı üzere Bekir Güven, Sivas Katliamı başladığı günde Kültür Merkezi bahçesinde kitap standının başındaydı. Saldırganların ilk hedef kitlesi Kültür Merkezinde bulunan ve panele dinleyici olarak katılan 250 ila 300 kişinin katledilmesi ya da yakılmasıydı. Ama öyle olmadı. Saldırıya ilk karşı koyan Bekir Güvendi. Panele dinleyici olarak katılanların saldırıdan bu şekilde haberi olmuş saldırganlar püskürtülmüştü. Bekir Güven saldırı esnasında aldığı demir çubuk darbeleri sonucu kolu kırılmıştı. Kırık koluna rağmen tehlikeyi fark ettiği için o dönemde iletişimde olduğu Erdal İnönü de dâhil ne kadar siyasi varsa hepsini tek tek arayıp durumdan haberdar etmişti.