Çekimleri Zonguldak`ta yapılan ve madenci ailesi ile Zonguldak’ın 1930`lu yılların sonlarında sosyal yaşamı konu alan “Kanunsuz Topraklar” adlı dizinin ilk bölümünü seyrettim.
Açıkçası başlangıçta temkinli yaklaştım. Sıkıcı bir senaryo bekliyordum. Düşük bütçeli dizi olduğu için pek iyi bir şey çıkmaz dedim ama yanılmışım. Son derece iyi bir senaryo ve oyunculuk gördüm.
Filimin sahneleri ,görselliği de iyi. Zonguldak`taki atmosferi yansıtabilmişler , Madenci evleri dahil her şey iyi fakat bir hata var.
Dizinin senaryosu gereği olması gereken yıl 1930 sonları değil.
Zira dizideki maden işletmeciliği özel kişilere ait. Oysa, maden ocakları 1936`da devletleştirilmeye başlanmıştı bile. Hem yabancı hem de Türk işletmecilerin elinden taşınmazları ile birlikte madenler de alınmıştı.1926`da iş Bankası Maden Kömürü İşleri- TAŞ işletmesi başlıyor, .1937’de Etibank Ereğli Kömürleri İşletmesi (EKİ-TAŞ) kuruldu. ve yabancılar tamamen Zonguldak’ı terk etti.
Keşke bu dizi 1916 veya 1919-1921 arası olsaydı. Ocak sahibi Fransız olabilirdi.
Dizi sahnesinde gazete sayfasında Nazi Almanya`sının Çekoslovakya işgali haberi var. Demek ki 1939 yılı anlatılmak isteniyor .
Ne fark edecek derseniz ; 1938 yılında Atatürk`ün vefat etmesi ile İnönü ön plandaydı ve senaryodaki bazı sahnelerde resimleri var.
Oysa İnönü Zonguldak`taki maden ocaklarının 1935`den başlayarak devletleştirilmesinde ve sonrasında işçi evleri projeleri ile Zonguldak’ta büyük gelişme sağlamıştı.
Bu hata insanların algısında yanlışa sürükleyebilir.
Her ne kadar maden ocakları devletleştirilse de bu topraklarda kanunsuzluk hiç bir zaman yok edilemedi.
Emek-sermaye ilişkisini, sosyal sınıf farklığını sonuna kadar yaşamıştır bu şehir.
O bakımdan, dizinin adı “Kanunsuz Topraklar” olması çok yerinde olmuş.
Bugün bile Osmanlı Dönemi`nden kalma bu düzenin hüküm sürdüğünü halen görüyoruz.
Dizinin Senaryosu Zülküf Yücel`e aitmiş. Kara Yılan, Hanımın Çiftliği, Kaçak gibi dizilerin senaristi.
Öyle ya da böyle bir kent kimliği açısından dizi anlatımını iyi buldum. O gün binaların içinde yaşananları görüyoruz. Bugün o binaları bir bir yıkıyorlar. Kent kimliğini yok ettiklerinin belki farkına varırlar. Diğer kesimde, Fener Mahallesi yaşantısını bundan sonra ballandıra ballandıra anlatmakta çekinirler herhalde.
Umarım dizi tutar ve ileriki bölümlerde bozmaz.

Hayati YILMAZ ile
Zonguldak Tarih