STK’ların ortak açıklamasında liderlere, ‘Türkiye’de Çin’in doğrudan yatırımı olan Adana’daki Hunutlu ithal kömürlü termik santralın, neden küresel ölçekte tehlike altında olan yeşil deniz kaplumbağası koruma alanına yapılıyor?’ diye soruldu.

16 çevre kuruluşu, Çin’de düzenlenen Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Toplantısı’na (COP15) katılan liderlerden Hunutlu İthal Kömürlü Termik Santrali inşaatının durdurulmasını talep etti.

Kuruluşlar, kömürlü termik santral inşaatının durdurulması için 100 binden fazla imza topladı.

Dünya liderleri, 11-15 Ekim tarihleri arasında küresel ölçekte biyolojik çeşitlilik kaybının önüne geçmek için Çin’de düzenlenecek COP15’te bir araya geliyor.

Ortak bir açıklama yayımlayan kuruluşlar ise Çin’in Adana’da yeşil deniz kaplumbağası yuvalama alanına kömürlü termik santral inşa etmesinin ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu söylüyor.

“Ekolojik yıkıma sebep olacak”

Projenin gündeme geldiği ilk günden beri yeşil deniz kaplumbağaları için ekolojik yıkıma sebep olacağının belirtildiği hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

“Sivil toplum kuruluşları (STK) olarak, gündeme geldiği ilk günden itibaren projenin, yeşil deniz kaplumbağaları için ekolojik yıkıma sebep olacağını belirtmiş, kamuya raporlar sunmuş, finansmanı sağlayan Çin bankalarına gönderilen mektuplar aracılığıyla santralın durdurulmasını talep etmiştik. Bu talebimize, yaklaşık 110 bin kişi imzasıyla destek oldu. 

“Kamuya açık verilere göre, santralın yapıldığı yeşil deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki önemli yumurtlama alanlarından Sugözü kumsalı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından yayımlanan Deniz Kaplumbağalarının Korunmasına İlişkin 2009-10 sayılı Genelge’ye göre, korunması gereken önemli deniz kaplumbağası yuvalama alanlarından biridir. Milyonlarca yıldır yaşamını sürdüren deniz kaplumbağaları, uluslararası sözleşmeler yok sayılarak ve bilimsel temelden uzaklaşılarak korunamaz.”

“Yatırımı sözlerine ters düşüyor”

“Tanımlanabilen türler hakkında elde edilen en ufak bilginin onların korunması amacıyla kullanılması beklenirken, Çin’in bu yatırımı hem iklim değişikliği ile mücadele için dünyaya verdiği söze hem de bugüne kadar türe yönelik koruma çabalarına ters düşüyor.

TIKLAYIN – “Türkiye’de kömürün geleceği kalmadı”

“Deniz kaplumbağaları, doğal ekolojik döngülerin sonucunda uygun kumul ve deniz sıcaklıklarında yaşam buluyor. WWF’in İklim Değişikliğinin Akdeniz’deki Etkileri Başlıklı Raporu Akdeniz’in gezegenimizin en hızlı ısınmakta olan ve en tuzlu denizi haline gelmekte olduğuna dikkat çekiyor. 

“Mevcut koşullarda yaşam alanı ciddi baskı altında olan yeşil deniz kaplumbağasının önemli yuvalama alanlarından birine yapılmakta olan termik santral bu baskıyı daha da artırıyor.”

“Santral durdurulsun”

STK’lar, COP15’te bir araya gelen liderlerden, Çin’in de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nin 8d, 8k, 14c maddeleri ile Bern Sözleşmesi’nin 6. ve 8. maddelerine aykırı olan Hunutlu İthal Kömürlü Termik Santrali’nin durdurulmasını ve Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Liste’de tehlike altında olan, yeşil deniz kaplumbağasının (Chelonia Mydas) uluslararası sözleşmeler çerçevesinde korunması için harekete geçmelerini istedi.

Çağrıda bulunan kuruluşlar

 • Adana Tabip Odası
 • Adana Ziraat Mühendisleri Odası
 • Antakya Çevre Koruma Derneği
 • Avrupa İklim Eylem Ağı
 • Çevre ve Tüketici Koruma Derneği Adana
 • Doğa Derneği
 • Doğu Akdeniz Çevre Platformu
 • Ekosfer Derneği
 • Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği
 • İskenderun Çevre Koruma Derneği
 • Mersin Çevre ve Doğa Derneği
 • Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği
 • Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi
 • Yuva Derneği
 • WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)
 • 350.org

Hunutlu Termik Santrali

2015 yılında elektrik üretim lisansını alan Çin’in ilk doğrudan yatırımı olan Hunutlu Termik Santrali’ne söz konusu yatırım için 2016 yılında 3,5 milyar TL sabit yatırım tutarı üzerinden KDV istisnası ve 768 milyon ABD doları tutarındaki makina teçhizat ithalatı üzerinden de gümrük vergisi muafiyeti sağlandı.

Tamamlanması durumunda 1.320 MW kapasiteye sahip olacak santralin yatırım maliyetinin, farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre 1,7 milyar dolar ile 2,1 milyar dolar arasında olduğu anlaşılıyor. 

18 kurum 2020 Mayıs ayından beri #AdanayaTemizHava isimli bir kampanya yürütüyor.