Ülkemizin en büyük mega endüstri bölgesini kapsayan, Türkiye’nin 150 yıllık hayali Filyos Limanı Projesi’ni de içerisinde barındıran  ‘Filyos Vadisi Projesi’ kapsamında düzenlenen Filyos Kongresi Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ev sahipliğinde 15 Ekim Cuma günü  başladı.

Yatırım’, ‘Üretim’ ve ‘İstihdam’  konu başlıkları ile Sezai Karakoç Kültür Merkezinde  gerçekleştirilen kongrenin açılışına  Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, 23. Dönem TBMM Başkanı Köksal Toptan ve eşi Saime Toptan,    Vali Mustafa Tutulmaz,  Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı,  Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Orhan Uzun, Kongre Düzenleme Kurulu Başkan ve üyeleri ile il protokolü katıldı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongre,  açılış konuşmaları ile devam etti.

Filyos Kongresi Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özarslan açılış konuşmasında,  bildiri sayıları, oturum konu başlıkları gibi kongreye ilişkin genel bilgilendirmede bulundu,  yakın zamanda kurulan Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgiler aktardı.

“TPAO’nun Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İle İşbirliği Artarak Devam Edecektir”

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) adına toplantıya çevrim içi bağlanan Strateji Geliştirme Daire Başkanı Ahmet Öztürk, TPAO’nun Filyos bölgesindeki faaliyetlerine, Sakarya Gaz Sahasındaki çalışmalara değindi.  TPAO’nun ‘Yeni bir enerji ile güçlü Türkiye hedefleri’ doğrultusunda Filyos Vadisi Projesi’nde bölgenin önemli bir dinamiği olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve bölgedeki diğer üniversiteler ile işbirliklerinin   artarak devam ettiğini ifade eden Öztürk, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliği adına özellikle bilgi paylaşımında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öncülüğünde yürütülen Filyos Kongresi’nin mega projede önemli kazanımları olacağını kaydetti.

“Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Şehrin Tanıtımında Önemli Bir Dinamik ”

Konuşmalarına üniversitenin akademik ve bilimsel alanda elde edilen projeleri hakkında bilgi vererek başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin pandemi sonrasında yüz yüze eğitim faaliyetlerine, akademik ve bilimsel projelerine kaldığı yerden devem ettiğini, bu bağlamda küresel değişime ayak uydurarak  hedeflerine odaklandığını, büyümeye ve ilerlemeye devam edeceğini söyledi.  Özellikle Grizu-263 Uzay takımının dünya çapındaki başarıları,  B-Dispate takımının 2021 Teknofest Model uydu Türkiye birinciliği olmak üzere bir çok başarılı proje ile şehrin ve bölgenin tanıtımında önemli rol oynadığını belirtti, sağlık kampüsünün ülke çapında  imza attığı başarılar hizmete giren çok katlı yeni kütüphane binası ve ilahiyat fakültesi binası, 15 Temmuz Şehitler Kampüsü,  yeni inşa edilecek poliklinik binası, projesi devam eden merkezi derslik ve spor kompleksi  hakkında da bilgilendirmede bulundu.

“Filyos Türkiye İçin Çok Önemli Bir Proje”

Üniversite olarak, Filyos Vadisi Projesini çok önemsediklerini  ve sürecin her aşamasında aktif olarak rol oynayacaklarını yineleyen Rektör Prof. Dr. Çufalı, bu bağlamda 2021 Şubat ayında gerçekleştirilen Filyos Çalıştayı’nın önemli kazanımları olduğu aktardı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin 2021 yılını “Filyos Yılı” ilan ettiklerini,  Filyos Vadisi Projesi’ne akademik, bilimsel ve teknolojik desteğin sürdürülebilirliği adına Filyos Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulduğu bilgisini katılımcılarla paylaştı.  Doğalgazın Karadeniz’de bulunması ile Filyos bölgesinin daha da büyüyerek çehresini değiştireceğini belirten Rektörümüz, üniversite olarak bölgedeki diğer üniversiteler ile olan işbirliklerinin sürdüğünü, gelecek dönemde de ülkemizin yükselen yıldızı Filyos Vadisi Projesi’ne desteklerinin süreceğini kaydederek, Kongrenin şehrimize ve bölgemize hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bölgesel Kalkınmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İle Birlikte Öğreniyoruz”

 Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde görev yaptığı yıllara atıfta bulunarak Zonguldak BEÜ’nün en başından beri Filyos’u önemsediğini ve  Filyos Vadisi Projesi’ne desteklerinin devam ettiğini ifade etti.  Bartın Üniversitesi olarak Zonguldak BEÜ ile  bölgesel kalkınma odaklı alanlarda birlikte hareket ettiklerini ve birlikte öğrendiklerini vurgulayan Prof. Dr. Uzun, bölgeye değer katan her projede Zonguldak BEÜ ile işbirliklerinin devam edeceğini aktardı.

“Filyos Kongresi Kamu-Üniversite-Özel Sektör İşbirliğinin Sürdürülebilirliği Açısından Önemli”

Konuşmalarına ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz adına önemli bir girişim olan Filyos Kongresi’nde olmaktan memnuniyeti dile getirerek kongrede emeği geçen akademik personele teşekkür ederek başlayan Vali Mustafa Tutulmaz,  Filyos’un ülkemizin gelişmesi ve bölgenin kalkınmasındaki önemine dikkat çekti.   Karadeniz’de doğalgazın keşfi ve Filyos Limanı’nın açılmasının proje adına büyük bir sinerji yarattığını, bu sinerjinin ilimiz ve bölgemiz için katkılarının büyük olacağını kaydeden Vali Tutulmaz, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin kamu-üniversite-özel sektör işbirliği çerçevesinde önemli çalışmaları olduğunu,  üniversitenin akademik ve bilimsel katkılarının kamunun alacağı kararlara destek vereceğini, özel sektörün buradan elde edilen çıktılara göre yatırım yapacak olmasının da sevindirici olduğunu belirtti.  Özellikle yetişmiş insan kaynağı, çevre koruma ve sosyolojik boyutta Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi başta olmak üzere bölge üniversitelerine önemli görevler düştüğünü aktaran Vali Mustafa Tutulmaz, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin bu yönde güzel ve verimli çalışmalar yaptığını, çalıştay, kongre gibi faaliyetlerin devam etmesi gerektiğini aktardı.

“Başarı Üzerine Başarı Koymak Lazım. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin Başarıları Mutluluk ve Heyecan Verici”

Kongre açılış toplantısında son olarak söz alan, konuşmalarına Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı’ya teşekkür ederek başlayan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Köksal Toptan,  bölge insanı olarak Rektörümüzün Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesini büyütmek, geliştirmek ve yeni başarılara imza atmak gibi hedeflerinin olduğunu ve üniversitenin bu hedefleri tutturduğunun altını çizdi.  Başarının zor bir eylem oluğunu, başları üstüne başarı koymak gerektiğini vurgulayan Toptan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin bu atmosferde olduğunu, üniversitenin başarılarının mutluluk ve heyecan verici olduğunu söyledi. Üniversitenin şehrimizin tanıtımı ve bölgesel kalkınma adına yürüttüğü projelerde şehrin tüm dinamiklerinin topyekün hereket etmesinin önemine değinen Köksal Toptan,  Türkiye için büyük bir kalkınma hamlesi olan Filyos Vadisi projesine özellikle yetişmiş insan kaynağı, sanayi kültürünü özümsemiş gençlerin yetişmesi adına Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve bölge üniversitelerinin önemli bir potansiyel olduğunu kaydetti. Filyos Kongresi’nin 150 yıllık maziye sahip Filyos Vadisi Projesi’nin hayat bulmasında akademik anlamda önemli katkılarının olacağını sözlerine ekleyen Köksal Toptan,  kongrede emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek konuşmalarını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından kongreye katılamayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ile  Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen ve Ünal Demirtaş’ın  telgraf mesajları okundu. Filyos Kongresi’nin açılış toplantısı,  Vali Mustafa Tutulmaz ve Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çuafalı tarafından YİK Üyesi Köksal Toptan’a plaket takdimi ile sona erdi.

Filyos Kongresi 15-16 Ekim tarihleri arasında alanında uzman akademisyen, araştırmacı ve sektörel temsilcilerden oluşan çevrim içi toplantılar ile iki gün devam edecek.