12 Eylül Darbesi’nde gözaltına alınan, işkenceyle katledilen, Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği (YDGD) Gençlik Sekreteri Ekrem Ekşi, katledilişinin 41. yılında mücadele arkadaşları tarafından mezarı başında anıldı.

Anmada konuşan Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Bir 40 sene daha geçse anmaya devam edeceğiz çünkü onların davası bizim davamız. Onları mücadelemizde yaşatacağız” dedi.

“Ekrem Ekşi’nin Direnişi Cuntaya Teslim Olmama Direnişidir”

Sözlerine 10 Ekim Ankara Katliamı’nda katledilenleri anarak başlayan Ercüment Akdeniz, “Bu katliamlar dizisi boşa değil. Ekrem Ekşi’nin katledilmesine giden sürecin, 12 Eylül’e giden sürecin yapı taşları Maraş ve Çorum katliamlarıydı. Amerikan emperyalizmi bir cunta istedi ve Türkiye burjuvazisi de devletle el ele bu cuntayı gerçekleştirdi. Cunta karşısında teslim olmama direnişidir Ekrem Ekşi’nin direnişi. Bu ülkenin en iyi mimarları, en iyi mühendisleri, hayatlarını kişisel çıkarlarını bir kenara bırakarak ömürlerini işçi sınıfının sosyalizm davasına verdiler” dedi.

“Halk Birliği Kurulmalıdır”

“Ekrem Ekşileri anlarken bugünün görevleriyle anarız” diyen Akdeniz, şöyle devam etti:

“Bugün de Türkiye çok kritik bir virajdan geçiyor. 12 Eylül’ün mirasını tek adam rejimi devraldı. Tek adam rejimi de bütün şiddetiyle emek düşmanlığına soyundu. Bu ülkede grev neredeyse yasak oldu. İşçi mitingleri unutulur oldu. Halkın yönettiği, halkın egemen olduğu bir Meclis, işçi sınıfının iktidar olduğu bir yönetim, budur kavgamız. Böyle bir süreçte emek güçlerinin, devrimci demokratik güçlerin, halkların el ele vererek devrimci demokratik halk birliğini kurması gerekmektedir” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Ekrem Ekşi’nin arkadaşları Ekşi ile dostluklarını, anılarını anlattı. Anmanın sonunda Ekrem Ekşi’nin hayatının anlatıldığı “Ben Kazandım” kitabından bir bölüm okundu.(Evrensel)