29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98 yıl dönümü kapsamında Zonguldak’ta alternatif çelenk sunumu törenle gerçekleştirildi.

Törende sırasıyla CHP, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Birleşik Kamu İş Sendikası çelenkleri konuldu.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi.
Törene CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ve Deniz Yavuzyılmaz, CHP Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat, Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, Zonguldak Belediyesi eski Başkanı Muharrem Akdemir, İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Nazan Papila, çok sayıda üye katıldı.

İl Başkanı Murat Pulat, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluşunun 98. yıl dönümünü kutluyorum.
Aydınlanma önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü ,Cumhuriyetin bilinçli önderinin yanında yürüyen devrimci kadroları, adsız kahramanları, onların sarsılmaz ahlaklarını, dürüstlüklerini, cesaretlerini, azimlerini kutluyorum.
Her alanda tam bağımsızlığı, özgürlüğü, ulusal egemenliği ve çağdaşlaşmayı amaçlayarak başlatılan Kurtuluş Savaşı, Atatürk’ün başkomutanlığında, açlıkla, yoklukla, yorgunlukla, terle, kanla, silah sesleriyle barut kokularıyla kazanılarak Türkiye’de Cumhuriyet ilan edilmiştir.
Temelinde “Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti” anlayışı olan Cumhuriyetimize karşı yapılan sistemli saldırılar sonucu;
Yetkileri daraltılmış meclis, Emir altına sokulmuş hukuk,  Tarikatlara bırakılmış eğitim,  Ulus bütünlüğü yerine etnik kökene, mezheplere dayalı bölünme,  Yaşamın her alanında yapılan din sömürücülüğü, Satılarak tüketilmiş vatan toprakları, Satılarak yok edilmiş fabrikalar-üretim kurumları, Üniversitelerin açılmasıyla gün yüzüne çıkan, geleceğimiz olan gençlerimizin yaşadığı yurt ve eğitim sorunları, Kurdukları yandaş vakıflarla, yarattıkları çarkla ülke ekonomisini batırmak adına yaptıkları hortumlamalar, Dolar ve euro’ya ülke yönetimini teslim eden AKP hükümeti, benzin, mazot, doğalgaz ve elektriğin yarışa sokulmuş gibi sürekli zamlanmaları sonucu halka dayatılan yoksulluk ve yolsuzluklar devam etmektedir.
Biz bu vatanın geleceğinin sahipleriyiz.
Atatürk‘ün önderliğinde büyük Türk Milleti‘nin kanı, canı ve sonsuz emekleriyle kurulan Cumhuriyet‘in, tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılması hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur.
Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.
Yaşasın Cumhuriyet!”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz konuşmasında “Bugün 29 Ekim’in kutlaması için bir aradayız. Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyetin nereden nereye geldiğini düşünmek, anlamak ve kavramak için bir aradayız. Maalesef ülkemizin son 19 yılı karartılmış Birdönemdeyiz. Tek adamı sistemiyle kurumlarda da tek adam çıktılar yaratılarak kendi menfaatinde konuşalım azınlığın menfaatine sundu. Bugünlerde çok yogunum ve bir yolsuzluk dosyasını inceliyorum. İşlediğim dosya 123 milyarlık yolsuzluk dosyası. Türkiye’de her gün bir kadın cinayeti işleniyor ve ak Parti hükümeti kadın cinayetlerini engellemek için hiçbir şey yapmıyor. Ülke fakirleşıyor gençler iş bulamıyor yurt bulamıyor ve iş bulamıyor. Esnaf ağrı zamlar altında eziliyor ve kararlar tek adam tarafından alınıyor. Atatürk’ün ilkeleri ve ışığında ilerleyerek bu durumu engellemek bizim elimizde. Zonguldak da bu gidişata dur diyecek Ceva ker insanlar sizlersiniz. Güzel günler çok yakında beraber çalışarak bunu başaracağız” dedi.


CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ise konuşmasında “Cumhuriyet tarihi bizim karakterimize en uygun tarihtir. Gruplarla kurulan cumhuriyetin değerini ve önemini anlamayan bazı insanlar var. Önümüzdeki seçimde bu değeri almayan insanlarla tekrar bunu gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki ilk seçimde de inşallah vatandaşın desteğiyle cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkacağız. O güne kadar hepimize çok büyük işler ve görevler düşüyor. Hep birlikte çalışarak cumhuriyetimizin değerlerine geri kazanalım.  Atatürk ve silah arkadaşları yedi düvele savaş açarak bunu başardılar biz de başaracağız. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını cumhuriyetimizin 98. yılında rahmetle ve minnetlee anıyorum” dedi.

Haberin İçinden;

Ortak çalışmayı, birlikte üretmeyi bir türlü beceremiyoruz. Tek adam rejimini değiştirmek istiyoruz, ama Millet İttifakı nı yukarıda örüyoruz ama yerelde bir türlü başaramıyoruz.

Birçok eylemde benzer tabloyu görüyoruz. Örneğin; Cumhuriyetin Kuruluşunu kutluyoruz, Çelenk Töreni var. Katılımcılara bakıyoruz Millet ittifakının iki ana unsusu siyasi parti (CHP-İYİ Parti) İki parti de İl Bakanı düzeyinde temsil ediliyor, Milletvekilleri, ilçe başkanları, meslek ve kitle örgütü temsilcileri de yer almış durumda.

Kürsü hakkına bakıyoruz hepsi CHP’den. Nerede ittifak .CHP İl Başkanı, Milletvekili Konuştu, İYİ Parti İl Başkanı konuşsa fazla mı olur.

Basit gelebilir ama mücadele ortak ise, başarıyı paylaşmada ortak olmalı. Misafir sanatçı gibi bırakmak, söz vermemek, başarıyı paylaşmamak bizleri beklenen ve gelmekte olan o güzel günlere götürmekte zora sokabilir.

Daha hoşgörülü, daha dayanışmacı, daha birlikten yana tutum almalıyız.

Birliğin alternatifi yok.

SUSMA