Zonguldak’ta, 10 Kasım Atatürk’ü Anma programı kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) çelenklerinin hazır bulunmasına rağmen, tören esnasında çelenklerini sunamadılar

Bu durum kamuoyunda, basında tartışmalara neden oldu. ADD Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila basın açıklaması yaptı.Açıklamasında; “Zonguldak Şube çelengimizin sunumuna saniyeler kala  orada olmamızla birlikte; çelengimizin bulunduğu bölgeye yoğun kalabalık  nedeni ile ulaşmakta imkansızlık yaşadık. Bu nedenle, çelenk töreni sürecinde sunumumuzu anında  gerçekleştiremedik.

Açıklama şöyle;

“Büyük Önderimiz ölümsüz liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83.Yıldönümünde O’nu saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

Sadece kendi halkının değil, tüm dünya devletlerinin de önünde saygı ile eğildiği, ebediyete intikalinin üzerinden geçen yüzyıla yakın sürede bile hala isminin geçtiği her yerde saygı ve sevgi ile anılan başka bir devlet insanı, başka bir önder yoktur.

Bu saygıyı ve sevgiyi yok etmeye hiç kimsenin hiç bir oluşumun ve karanlık odağın gücü yetmeyecektir.

Bugün sabah saat 08.55/09.05’de Zonguldak Valiliği önünde gerçekleştirilen Anma Töreni’nde, Zonguldak kent trafiğindeki olağanüstü sıkışıklıktan ötürü dernek Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak Şube çelengimizin sunumuna saniyeler kala  orada olmamızla birlikte; çelengimizin bulunduğu bölgeye yoğun kalabalık  nedeni ile ulaşmakta imkansızlık yaşadık. Bu nedenle, çelenk töreni sürecinde sunumumuzu anında  gerçekleştiremedik.

Bu sürede devlet geleneğimize olan saygımızdan protokol kurallarını çiğnememe özenimizin de dikkate alınması gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Saat dokuz’ u beş geçe, saygı duruşumuz ve İstiklal Marşı töreni sonrasında yönetim Kurulu ve gençlik kollarımızın, üyelerimizin de katılımları ile çelengimizi sunduk.

Basında yer alan haberlerde çelenk sunma eyleminin gerçekleşememesinin bir kasta bağlı olduğu algısı yaratılmaya çalışılmış olması üzüntü vericidir.

Atatürkçü Düşünce Derneği ve Cumhuriyete bağlı hiçbir kişi veya kurum böyle bir kasıt içinde asla hareket etmez edemez.

Sonrasında diğer İl resmi kutlama programlarına katılımlarımızı gerçekleştirdik.”

Haberin İçinden;

ADD ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çelenkleri sunumda zamanında yer almaması haklı olarak basının ve kamuoyunun dikkatini çekti ve tepki geldi

Aslında Nazan Hanım çok uzun açıklama yapacağına, kamuoyundan ve basından özür dilemiş olsa belki konu bu kadar dallanıp budaklanmazdı.

Bu tür hassas etkinliklere daha çok dikkat edilmesi,planlanması, olası durumların değerelendirilmesi gerekiyor.

Fakat bizim anlamadığımız Alanda ADD üyeleri, geçmişte yöneticilik yapmış kadrolar varken bu aksaklığın yaşanması da şaşırtıcı.Bu o kadrolarında bir anlamda duyarsızlığı, insiyatif alamamış olması da eleştirilmesi gereken bir durum. İnsanın aklına acaba ADD de içinde bir grup Nazan Papila’ya yönelik bir tepki nedeni ile mi bu tür zaaflar ortaya çıkıyor diye insanın aklına geliyor. Böyle ise Nazan Papila bunu biliyordur. O zaman açıklamada söylediği ve dışa yönelik, “Bu saygıyı ve sevgiyi yok etmeye hiç kimsenin hiç bir oluşumun ve karanlık odağın gücü yetmeyecektir. “ sözünü biz mesaj olarak acaba içeriye yönelik mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Umarız üst üste gelen (29 Ekim kutlamaları ve 10 Kasım anma günü) yaşananlardan dersler çıkarmak ve nerede eksikliklerin olduğunu kendi içlerinde değerlendirme fırsatı olmuştur.