Önceki hafta.Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Zonguldak’ı ziyaret etti. Dün ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türk İş Genel başkanı Ergün Atalay ve beraberindeki heyet Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay ve beraberindeki heyet Valilik ziyaretinin ardından Amele Birliği Başkanlığını, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanlığı’nı, Zonguldak Belediyesi ve TTK Genel Müdürlüğü ziyaretinin ardından Asma-Dilaver işletmesinde işçilerle buluştu.

Spor bakanı daha çok Gençlik ve Spor’da yapılan yatırımlar, projelerden çok.Uzun süredir tartışılan kente yeni stad yeri seçimi konusunda idi.

AKP Milletvekili Hamdi Uçar’a bakarsak yeni stat (Butik) yeri Bakacakkadı mevki. Bakacakadı mevkiinin düşünülmesinde asıl amaç, bölgesel güç yeniden bir araya getirmek.

Yani dağılmış içinden iki il çıkmış (Bartın ve Karabük) yeniden sporda buluşturmak.

Spor (Futbol) deyip geçmeyelim. Önemli bir ekonomik ve sosyal hareket.

Stadyumun Bakacakkadı’ya yapılması bir anlamada üç ilin yeniden ortak hareket etmek fırsatı yaratıyor.

Ama gel gör ki, buna Karabük’ün ve Bartın’ın evet demesi bir yana. Merkez ilçe olarak özellikle ticaret kesimi de buna evet diyeceğine inanmıyorum.

Kentin sıkışıklığı, plansızlığı günlük siyasi çıkarlar uğruna, kişisel kaygılar üzerine gelişince doğru olanla-yanlış olan yer değiştirdi.

Bu sıkışıklık aynı zamanda kentin geleceğe yönelik, çağın gerekleri nedeniyle dönüşümünde de zorluklar, direnmeler, tutucu bir alışkanlığa buda iş çevresinden, kentte yaşayanların cesaretsiz, ilkesiz, ürkek, rekabetten, gelişmeden korkar hale getirdi.

Girişimcilik, değişim ve gelişimin önü tıkandı.

Güzel değişim adına sözler yıkıcılıkla, yıkıcı olana itiraz milli duygu halini aldı.

Bu durum gerek yatırımcının gerekse de bölgenin, denizinden, doğal güzelliklerine kadar daha yaşanabilir bir Zonguldak yaratma da neredeyse treni kaçırır durumda.

Kentte siyaset seçime ve kendisinin yeniden seçilmeye odaklanan bir hal alınca neyin gelişmeye neyin tıkanmaya neden olduğundan uzaklaştık.

Zonguldak Vali’si Mustafa Tutulmaz Karaelmas Gazeteciler Derneği’nin 18.Kuruluş Yılı nedeniyle yaptığı ziyarette, şehir genelinde turizm noktasında zihniyet değişimine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Kent genelinde turizmin gelişmesi adına hamleler yapıldığına dikkat çeken Vali Tutulmaz, esnafın ve vatandaşların bu noktada hazırlıklı olması gerektiğini ifade etti. Öte yandan Zonguldak’a teleferik yapılmasının rantabıl olmayacağını dile getiren Vali Tutulmaz, merkezden Üzülmez Kültür Vadisi’ne tramvay seferlerinin en olası ve en kolay yöntem olabileceğine dikkat çekti.

Yine Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Hakan Kutoğlu; sosyal medya dan yaptığı çağrıda , “Zonguldak Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, kentin en güzel yerlerinden biri olan limanın içine yapılan Adliye Sarayı binalarının başka bir alana taşınarak yerine otel yapılması gerektiğini ifade etti. Zonguldak Limanı’nın içinde bulunan Adliye’ye ait iki binanın 69 Ambarları’na ya da başka bir bölgeye taşınması gerektiğini belirten Kutoğlu, mevcut binaların Milli Emlak Müdürlüğü’ne ya da Zonguldak Belediyesi’ne tahsis edilerek otel yapılmasını önerdi. Hakan Kutoğlu, Pusula’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Deniz kenarında ön bölgelerin kamu binalarıyla doldurulması yerine turizm alanı olarak kullanılması kente daha yararlı olacaktır. Dolayısıyla eğer ödenekler uygunsa Adliye binalarının 69 Ambarları ya da o bölgeye ya da başka bölgelere taşınarak kamu hizmet kampüsü oluşturulması, bu gibi yer[1]lerin de özellikle liman içerisinde deniz kenarındaki binaların da turistik tesis olarak değerlendirilmesi Zonguldak’ın yararına olur”dedi.

Gerek Bakanların geliş gidişleri, gerek yerel siyasetçi ve makam sahipleri, aslında günlük ve bir anlamda da “ben demiştim”. diyerek günlük politikaların girdabında çıkamıyor.

Biri geliyor yapıyor, diğeri yıkıyor.

Örneğin, Valilik binası, yada Adliye ek binası yapılırken bugün karşı çıkanlar neredeydi bu kentte?.

Peki, o gün ne demişler acaba merak eden var mı? Bence sesiz kalmışlar.

Bugün neden gündemi meşgul ediliyor.

Bulunduğu yer nedeniyle.

İşte bu nedenle yerleşik kentler, kimlikli kentler, yaşanabilir kentler her aklımıza geldiğince fikir ortaya atılarak gerçekleştirilemez. Daha ilkesel, daha uzun vadeli ve planlama ile olur.

Sağlıcakla kalın