Tüm İşçi Emeklileri Derneği Zonguldak Şubesinin 14. Olağan Genel Kurulu dernek binasında büyük bir katılım ile yapılırken, mevcut başkan Mustafa Sarıoğlu ve yönetimi tek liste gidilen seçimlerde güven tazelediler.

Dernek binasında yapılan genel kurula, TÜM-EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan,

Genel Sekreter Mustafa Yılmaz, Genel Mali Sekreter Ali Selçuk, Genel Teşkilat Sekreteri Neriman Gençoğlu,  Zonguldak ve Bartın ilçelerinin şube başkanları, yönetim kurulu ve üyeler katıldı.

Divan Başkanlığını TÜM-EMEK-DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan’ın yaptığı genel kurulda saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Genel Başkan Satılmış Çalışkan kongrede yaptığı konuşmada, “Emeklilerin Tüml Emek Der bünyesinde toplanmaları, emeklilerin istek ve talepleri için güç birliği sağlayacaktır. Bu güç 14 milyonu geçen her yıl da artan emekli dul ve yetimlerinin potansiyel bir güç olduğu bilinmektedir. Aile bireyleriyle 35 milyon seçmen nüfusu olan emekliler toplumunu kimse yok soymamalı sayamazlar” diyerek  şunları söyledi:

“Hep talebimiz olan artı refah payı neden düşünülmez temel gıda artışı geçmiş altı ayda yüzde 30’lar olmuşken elektrik, doğalgaz, su, akaryakıta gelen artışların yüzdesine yetişemiyoruz. 14 milyon emekli adil bir artış verilmesini bekliyor. Ama ilgili kuruluşlar emekliye altı aylık 2022 yılı artışı için yüzde 8-10’ları telaffuz etmekteler. Talebimiz tele gıda temel ihtiyaç artışı ve artı milli gelirden refah payı düşünülerek maaş artışı verilmesidir.

Siyasiler sorumluluğu bürokratlara yüklemekteler. Biz siyasileri seçtik bürokratları değil. Emeklilerin yüzde 70’i yoksulluğun değil açlık sınırı altında emekli maaşı ile geçim mücadelesi vermekteler. Seyyanen bir artış farz olmuştur. Bayram ikramiyesinin artışı asgari ücret artışına endekslenmesi talebimizdir. Tüm mevcut emekliyi kapsayan taban aylığı asgari ücret olan hizmet ve prime dayalı norm ve standart birliği getirecek her prim günü eşit dönemlerle değerlendirilen bir intibak istiyoruz.

Parlamentoya siyasilerimize hükümetimize yetkililerimize siyasi partilere 14 milyon emekli 35 milyon aile nüfusumuz adına sesleniyoruz. Eğer bu sorunlarımız taleplerimizi görmezden gelinirse bizde gerekeni yapacağız. Vaatler ve sempati ile parti tutmak karın doyurmuyor”

Çalışkan’ın konuşmasının ardından yönetim ve denetim kurulu raporları okunarak ibra edildi.

Kongrede, tek liste ile gidilen seçimler sonucunda mevcut başkan Mustafa Sarıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim  Şube Sekreteri Adnan Küçükvar, üyeler Hüseyin Demiray, Kamil Yaprak ve Yiğit Sarıoğlu’dan oluşurken,  Denetim Kuruluna Niyazi Torlakoğlu, Halil Karaoğlu ve Mehmet Terzi seçildiler.