Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Türkiye’nin yükseköğretimdeki uluslararasılaşma çalışmalarına katkı vermeye devam ediyor.

Her yıl 10 binin üzerinde uluslararası öğrenciden başvuru alan Üniversitemize yapılan başvurular pandemi sürecinde de artış gösterdi. Son 5 yıl içerisinde, uluslararası öğrenci hareketliliğindeki artış oldukça dikkat çekmektedir. Bu durum, üniversitemizin uluslararasılaşma için yaptığı çalışmaların olumlu ve önemli sonuçlarına işaret etmektedir.

“Üniversitede 78 Farklı Ülkeden 2675 Uluslararası Öğrenci Eğitim Alıyor”

2017 yılında 68 farklı ülkeden 975 uluslararası öğrencimiz üniversitemizde eğitim alırken, 2021 Ekim ayı itibariyle 78 farklı ülkeden 2675 öğrenci üniversitemizde eğitim görüyor. Son 5 yıldaki uluslararası öğrenci sayılarındaki artış Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak yakaladığımız başarılı ivmeyi gösterir.

Mezun Öğrenci Sayısında Büyük Artış

Son 5 yılda Üniversitemizden mezun olan uluslararası öğrenci sayısında da anlamlı bir artış bulunmaktadır. 2017 yılında 38 uluslararası öğrencimiz mezun olurken, bu sayı 2021 yılında 3.5 kat artarak 134’e ulaşmıştır.

Katlanarak artan gerek mezun uluslararası öğrenci sayısı gerekse eğitim almaya devam eden uluslararası öğrencilerimizin sayısı oldukça memnuniyet vericidir. Üniversitemizden eğitim alan her öğrenci birer kültür elçisi olarak hayatlarına devam edecektir. Bu vesile ile bütün öğrencilerimize başarılı ve sağlıklı bir eğitim hayatı temenni ederiz.

Gelecek Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Şekillenir!