Altıyedi “Yitik ülke: çocukluk” mesajı ile raflarda!

ZOKEV tarafından 3 Ayda bir yayınlanan Kültür-Sanat-Edebiyat Dergisi Altıyedi, yeni sayısı “Yitik ülke: çocukluk” teması ile yine dolu,dolu.

Bu sayıda;

Louise Glück’un Yuvaya Dönüş adlı şiiri şu çarpıcı dizelerle biter: “Dünyaya bir kez çocukken bakarız / Gerisi hatıradır.”

 Bu dizelerde hem bir durumu kabullenme hem bir daha gelmeyecek olan zamana dönük bir hayıflanma vardır. Benzer bir yaklaşım, Jorge Amado’ya atfedilen “İnsanlığın ana yurdu çocukluğudur” kült cümlesinde görülebilir. 10. sayının heyecan verici yazılarından Levent Turhan Gümüş’ün yazısı böyle başlıyor. Dosya yazılarıyla sayfalarımıza eşlik eden diğer isimler Ahmet Özer, Öner Yağcı, Prof. Dr. Cemal Sakallı, Hızır İrfan Önder, Meral Saklıyan, Erich Kästner (Çev. Kürşat Coşgun), Rıdvan Ardıç, Özlem Akkel, Erdem Danış, Öznur Unat, Mustafa Seyfi olurken bu sayının öykücüleri Üzeyir Karahasanoğlu, Ahmet Zeki Yeşil, Süleyman Altunoğlu, Hande Çiğdemoğlu, Uğraş Abanoz, Esra Kahya, Mükerrem Yıldız, Uğur Portakal, Barış Akkurt, Usame Yordem oldu. Şiirleriyle İbrahim Karaca, Hilmi Haşal, Pelin Özer, Hüseyin Köse, Hasan Ünsal, Emrullah Şekerci, Özer Aykut, Diyar Atak; yakın zamanda kaybettiğimiz Hamit Kalyoncu anısına oluşturulan küçük dosyada yazılarıyla Kürşat Coşgun, Ahmet Öztürk ve Ahmet Özer; dosya dışı yazılarıyla Tunç Tayanç, Mustafa Sezer, Doğu Karaoğuz, Ali Demir ve Özkan Mert sayfalarda yerini aldı. Altıyedi ekibinin Öner Yağcı’yla gerçekleştirdiği nehir söyleşinin yanı sıra Üzeyir Karahasanoğlu’nun Bora Ercan söyleşisi sayfalar arasında yerini alırken bu sayının soruşturmasına katılan değerli kalemler Kenan Şahbaz, Derya Sönmez, Deniz Saatkaya Eldam, M. Özgür Mutlu, Mesut Barış Güven, Nilüfer Altunkaya, Öykü Gizem Gökgöl, Seyhan Aslan Hanotte oldu. Ön kapak tasarımı Mine Yörük’e, arka kapağı Beysun Gökçin’e ait onuncu sayının diğer çizerleri Kürşat Coşgun, Cemil Cahit Yavuz, Betül Sinanoğlu. “Renkler” temasının dosya konusu olarak işleneceği on birinci sayıya altiyedidergi@gmail.com adresinden ürün göndermek mümkün.

Altıyedi’nin tüm sayılarını anlaşmalı kitabevlerinden ya da Shopier, Dergi Kapında uygulamaları üzerinden temin edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: