Zonguldak Belediyesi Özel Halk Otobüsleri sorunu kent gündeminden düşmüyor. Seçimle gelinen noktalar, yeni dönemlerin hazırlığını genel olarak, toplumdaki farklı toplumsal kesimlerin üzerine kurarak geldiği için, sorunların çözümü vaatlerle, gerçekler arasında gidip geliyor.

Her gelen belediye başkanı ya da aday olan, öncelikle kazanmayı ve koltuğa oturmayı hesaplıyor.

Kent yaşamının, sorunlarının ve geleceğe dair hedeflerinden uzak bir yerde de durduğu için, vaatler kısmı seçim öncesinin en parlak propaganda aracına dönüşüyor.

Örneğin; Fevkani köprüsü için, yuvarlak söylemler, yıkımı ima etmeyen konuşmalarla tarafların oyunu alırsınız.

Diğer bir konu, toplu taşıma., Belediye Kanununda Toplu Taşıma olarak geçen, Otobüs, Minibüs, Taksi ve Servis Araçlarını oluşturan ve gerçekten toplumun ekonomik sıkıntısını en yakın hisseden esnaf grubunu oluşturuyor.

Bu kesimin sorunlarını çözmek vaad etmeyle olacak iş değil. Bu kesimin, Belediye, Esnaf Odaları, Meslek Odası ve İl Trafik Müdürlüğü, Karayollarının ortak irade ve düzgün planlama ve kararlı tutumu ile çözülecek işler. Hiç birbirimiz topu taca atamadan, bu konunun sadece Belediye Özel Halk Otobüsü olarak değerlendirmek kadar sığ ve cahilane bir durum olamaz. Öyle olunca sorumlu belli gibi.

Taraflarda sadece Belediye ve Özel İşletmeci gibi anlaşılıyor. Kentin trafik sorunu ve halkın toplu taşıma hizmetlerinden, uygun, güvenli ve sağlıklı hizmet alması seçim vaatler[1]ine kurban edilecek bir durum değil. Ama ne yazık ki top sürekli belediye ve işletmeci arasında gidip geliyor.

Diğer taraflar soruna da çözüme de ortak olmadan bu sorun çözülmez. Çözülemez.

Özel Halk Otobüs krizini dolmuşçu esnafına yükleyerek, yada ondan hizmet bekleyerek düşünmek olsa olsa yeni zamları vatandaşın sırtına yüklemekten başka bir işe yaramaz. Çözüm çok kolay, irade koyacak otoriteye ve gönüllü birliği sağlayacak yöneticilere ihtiyaç var.

Gerisi boş.

Akyol, mücadeleyi bırakmıyor

KESK’e Bağlı Eğitim-Sen Şube Sekreteri İsmet Akyol ve Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, ihraç edilişinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen görevlerine iade edilmedi. 7 Şubat 2017’de 686 sayılı KHK ile ihraç edilen ancak savcılığın takipsizlik kararına ve haklarında herhangi adli ve idari işlem yapılmamasına rağmen görevlerine iade edilmeyi bekliyor. İsmet Akyol ve Gökhan Taner Günsan’ın bitmez,tükenmez mücadele ruhuna saygı duymamak elde değil. Akyol, bu kez de kentimize gelen, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun Zonguldak ziyareti kapsamında OHAL KHK’leriyle ihraç edilenlerle yapacağı toplantının partinin Zonguldak yöneticileri tarafından Eğitim Sen Zonguldak Şubesine bildirilmesi üzerine toplantıya katıldı.

Toplantıda Eğitim Sen ve KESK üyelerinin dosyalarının OHAL Komisyonunda sona bırakılmasını, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen imzacı akademisyenler hakkında verilen ret kararlarını ve 375 sayılı KHK’nin geçici 35.maddesi kapsamında devam eden ihraçları gündeme getirdi

Eyyy bizim mahallenin kahramanları.

Ne oldu bizim, Birlik-Dayanışma ruhumuza.

Sadece basın bildirilerinizin satır aralarında konuyu ‘KHK’ diyerek geçirmekle oluyor mu? Dört Yıl oldu bu dostlarımız ihraç edileli.

Kompartumanlarımızdan çıkıp, büyük alanda buluşmak, ancak dayanışma, mücadele ve yaşama ortak olmayla mümkün. Daha iyi bir dünya ancak böyle kurulur.  

Bana sorarsanız o dosyayı Akyol değil, demokrasi güçleri adına bir komite sunmalıydı. İsmet Akyol ve Gökhan Taner Günsan’ın “İnadına yaşam, İnadına mücadele” ruhlarından dolayı kutluyorum, tebrik ediyorum.

Bizim mahalleye uzun süredir peydahlanan davranış, ‘ölünce badem gözlü olunur‘ sözü oturuyor.

Bundan bir an önce kurtulmanın yoluna bulalım,yol yoksa yeni bir yol yapalım.

Kılıçdaroğlu’nun 18 Ekim Çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devlet memurlarına çağrıda bulunmuş ve “Saray’ın baskısına boyun eğerek kanun dışına çıkmış o devlet memurlarına buradan seslenmek istiyorum” diyerek, “Kamil akla gelmeniz için Kılıçdaroğlu abinizin, amcanızın bu size son çağrısıdır. 18 Ekim Pazartesi itibariyle bu düzenin illegal isteklerine verdiğiniz tüm desteğin sorumluluğu size de ait olmaya başlayacaktır. ‘Emir almıştım’ diyerek bu kirli işlerden sıyrılamazsınız. Size kanun dışı her ne yaptırılıyorsa, Pazartesi itibariyle durun. Bu illegal, paralel sistemlerden elinizi, eteğinizi çekin.” ifadelerini kullanmıştı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu ifadelerini Zonguldak’ta yerelde memur,bürokrat nasıl aldı acaba merak ediyorum? Yoksa burası Zonguldak, burada bu işler tutmaz mı diyorlar acaba…? Ne dersiniz. Efendim, duyamadım….

Sağlıcakla kalın