TBMM’de başlayacak olan Bütçe görüşmeleri nedeniyle, KESK,TMMOB,DİSK,TTB ortak basın açıklaması yaptı.Ülke genelinde merkezi olarak yapılan basın açıklamasını Zonguldak Madenci Anıtı’nda KESK Dönem Sözcüsü, Tüm Bel-Sen Şube Başkanı İsmail Sefertaş yaptı.

Madenci Anıtı’nda yapılan basın açıklamasına, EMEK Partisi İl Başkanı Ateş Türeli, Sol Parti temsilcileri, TMMOB MYK Üyesi Hüsnü Meydan, KESK Şube Başkan ve yöneticileri katıldı.

Açıklamayı yapan İsmail Sefertaş, iktidara seslendi,ekonomik politikasını eleştirdi.

Sefertaş, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Daha ötesi yok. Nefes alamaz hale geldik” dedi.

Kamu emekçile, “Sermayeye değil emekçiye bütçe”  şeklinde slogan atarak hükümeti biran önce gerekli ekonomik adımları atmaya davet etti. 

Türkiye’nin olağanüstü günlerden geçtiğini, iktidarın halka karşı adeta ekonomik darbe yaptığına vurgu yapan Sefertaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“İktidar göz göre göre emeği ucuzlatıyor, işsizliği güvencesizliği artırıyor, yaşam koşullarını dayanılmaz hale getiriyor. İktidar çevresi bir avuç rantcı kapitalist dışında hepimiz kaybediyoruz. Biz fakirleşirken onlar zenginliklerine zenginlik katıyor. Her güne yeni zamlarla uyanıyoruz. Temel ihtiyaclarımızı karşılayamaz olduk. Enflasyon TÜİK’e göre 19.89, bağımsız araştırmacılara göre yüzde 50 civarında. Ücretlerimiz enflasyonun altında ezildi. Asgari ücret bile açlık sınırının altında. Artık daha ötesi yok. Nefes alamaz hale geldik”

Haberin İçinden;

Ülkenin dört bir yanından “Tencere tava” sesleriyle birlikte, “AKP istifa”, “Seçim hemen şimdi” sesleri yükseliyor. Kadınlar, gençler, doğa severler, emekliler, öğrenciler sosyalmedyadan, iletişim araçlarını kullanarak iktidarın halka, emekçilere, esnafa yönelik politikalarını sert dille eleştiriyorlar.

Bugün eyleme bakıyorum. Türkiye’nin toplumsal muhalefetinin en büyük Meslek ve Kitle Örgütleri (TMMOB,KESK,DİSK,TTB)’nin ortak basın açıklamasında bırakın halkın katılımını, Ortak açıklamaya imza koyan örgütlerin temsilcileri yok.

Asgari ücret için yan yana gelen işçi sınıfının en güçlü konfederasyonları, Türk-İş, DİSK,HAK-İş, bu madenci Anıtı’nda yok.

Bir ölü toprağımı var kentin üzerinde, yoksa bizim mahallenin kendi içindeki, kapris, kişiselleşmiş, kariyerist tutumların yansıması mı?

Birde Üçüncü seçenek olmak için mücadele edenler var. Üçüncü seçenek olmak kararlı, cesaretli, birliğin alternatifi olmadığının bilincine varmakla ve bunun için ilkesel tutumla başarılır.

Yoksa Millet ittifakının kanatları altında mutlu olmanın yollarını aramaktan, yedeklenmekten başka çareniz kalmaz. Böyle yaşanmışlıklar da var geçmişte.

SUSMA