Zonguldak Kent Konseyi’nin verdiği bilgide;

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında, 29 Kasım 2021 Pazartesi günü  BAKKA Konferans Salonu’nda Zonguldak Kent Konseyi – İyi Yaşam İçin Farkındalık Çalışma Grubu tarafından “Şiddetsiz Toplum” atölye eğitimi düzenlenmiştir. Atölye çalışmasında sosyolog Dr. Atilla Barutçu ve Dr. Figen Uzar Özdemir kolaylaştırıcı olarak yer almışlardır.

Toplumda şiddeti önlemede kritik önemde olan Zonguldak Emniyet Müdürlüğü, Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ve Zonguldak Belediyesi Zabıta Müdürlüğü personeline yönelik olarak ilki 10:00-11:30 ve ikincisi 14:00-15:30 saatleri arasında iki atölye çalışması yapılmıştır.

Bu atölye çalışması ile toplumsal cinsiyete dair temel kavramlar ve eril şiddet ile ilgili bireylerin farkındalıklarını artırmak ve bu bağlamda toplumda bireyler arasında şiddetsiz iletişimi mümkün kılabilmek amaçlanmıştır.  Katılımcıların aktif bir şekilde fikir beyan ederek ve grup içinde görüşlerini paylaşarak yer aldığı çalışma, katılımcı kadın ve erkeklerin farklı şiddet deneyimlerini ve şiddetten kaçınma ve korunmada kullandıkları bireysel stratejilerini de görünür kılmıştır.”denildi