GMİS geçtiğimiz aylarda 75.Yıldönümünü, bugünlerde ise şanlı Madenci Yürüyüşünün yıldönümü kutladığı şu günlerde, İşçi sınıfı mücadelesinin tarihsel deneyimine, kendinden önceki genel başkanların tutumlarını aratacak davranışlara imza atmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda kente gelen Enerji Bakanına koltuğunu vermesi ve neredeyse protokolde yer bulunamamasının ardından şimdide kendisine muhalif olanları işveren temsilcisi TTK Karadon Müessese Müdürü ile birlikte kapalı kapılar ardında bir araya gelerek, sudan gerekçelerle işçileri, teknikerleri, başçavuşları hatta mühendislerin işyerlerini değiştirmekle uğraşıyor.

Susma’ya gelen bilgilerde,  TTK Gelik İşletmesinde Geçen Hafta Gelik İşletme Müdürlüğünde Kafes Diye Tabir Ettiğimiz Ocağa İnip Çıkılan Asansörde Bir Aksaklık Olmasından Dolayı Peşpeşe O (Sıfır) Katta İş Yeri Değişiklikleri Başladı Önce Servisin Mühendisi Başka Bir Servise Verildi Sonra Peşpeşe İki Teknikerin Yeri Değişti, Sonra Biri Şef Yardımcısı Biri Baş Çavuş İki Nezaretçinin Yeri Değişti  Maden iş kolu gibi çalışma yaşamında en riskli iş kolu olarak bilinen iş kolunda çalışanların çalışma barışı bozulduğu ve bununda olası kazalara davetiye çıkardığı dile getiriliyor. Bu tutuma itiraz eden  21 Yıllık Çalışan Bunun 18 Senesini Nezaretçi Olarak Geçiren Servis Şefi Kilimli İşletmeye Sürüldü.

Tüm bu sürgün ve işyeri değişikliklerinin GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’in önümüzdeki sendika seçimlerinde yeniden iktidarda kalmak için yapıldığı iddia ediliyor.

Genel Başkan Hakan Yeşil’in kapalı kapılar ardında işveren temsilcileriyle plan yapacağına, sendikal mücadelenin, “Sendikal Birlik-Sendika içi demokrasi-Militan eylem” ilkesini hayata geçirmekle geleceğini ve maden işçisinin temel hak ve özgürlüklerini daha da ileriye taşıyabilir.