Emeğin Başkenti, madenci kenti Zonguldak’ta Dünya Madenciler günü törenle kutlandı.

Törene GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, Genel Sekreter Ertan Kaya, Genel Mali Sekreter Volkan Yıldız, MMO Zonguldak Şubesi Başkanı Çağlar Öztürk ve Yönetim Kurulu, TTK Armutçuk Müessese Müdür Yardımcısı Cüneyt Yamudi, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri, demokratik kitle ve sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, maden işçileri ile vatandaşlar katıldı.

Madenci Anıtı’nda güne uygun ilk konuşmayı, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk yaptı. Öztürk konuşmasında son günlerde Oda bina ve lokalinin ranta açıklaması konusuna tepki gösterdi ve şöyle dedi. “57 yıldır Zonguldak Şubemize tahsis edilmiş bulunan Oda faaliyetleri yanında, Zonguldak halkının eğitim ve toplantı etkinlikleri ile sosyal faaliyetlerinde kullandıkları 114 yıllık tarihi binanın Enerji Bakanlığı talimatıyla hazineye devri ve rant için İktidar yandaşlarına devredilmesi konusudur. Madenciler Günü dolayısıyla bir kez daha belirtiyoruz”dedi

Bu gün 4 ARALIK Dünya Madenciler Günü

Yüreğinde insan sevgisi, barış, kardeşlik, özgürlük, eşitlik, bağımsızlık tutkusu bulunan; güzel günlerin bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine, omuz omuza kurulacağına inanan ve bu inançla bulunduğu her yerde; , işyerinde, sokağında, mahallesinde, köyünde kentinde mücadele eden; başka türlü bir dünyanın mümkün olduğuna ve çocuklarına daha onurlu bir geleceği sunabileceğine dair sarsılmaz bir kararlılığı olan herkesi madencinin öfkesi, umudu ve direnişiyle selamlıyoruz.

“Odamızın öncülüğünde kutlanmasının  bu gün 61. Yılını yaşıyoruz”

     Yüz yıllık bir gelenek olan “4 Aralık Dünya Madenciler Gününün,biz madencilerin ve odamızın öncülüğünde kutlanmasının  bu gün 61. Yılını yaşıyoruz.

     Bu günün 4 Aralıkta kutlanmasının biz madenciler için  özel bir anlamı vardır

Mitolojik anlatıya göre; 4 Aralık tarihi, Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçarak, madencilerin çalışmakta olduğu bir mağaraya sığınan ve buradaki madenciler tarafından korunarak daha sonra azize kabul edilen Santa Barbara’ya atfedilmiş bir gündür. Olayın İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekanların Anadolu toprakları olmasının da bizler açısından ayrı bir önemi vardır. Madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilen Santa Barbara’nın 4 Aralık tarihinde bu mağaraya yerleşmesi ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruyor olmasına inanılması, önce Anadolu’da daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kutlanılmasına neden olmuştur.

     57 yıldır Zonguldak Şubemize tahsis edilmiş bulunan Oda faaliyetleri yanında, Zonguldak halkının eğitim ve toplantı etkinlikleri ile sosyal faaliyetlerinde kullandıkları 114 yıllık tarihi binanın Enerji Bakanlığı talimatıyla hazineye devri ve rant için İktidar yandaşlarına devredilmesi konusudur. Madenciler Günü dolayısıyla bir kez daha belirtiyoruz ki, TMMOB Maden Mühendisleri Odası nasıl adaleti savunup

  • Demokrasiye,
  •  İnsan haklarına,
  •  Hukukun üstünlüğüne sahip çıkıyorsa,

Kent mirasına, ve  kent tarihine de öyle sahip çıkacak, bu tarihi mekanı korumak için elinden geleni yapacaktır.

     Bu yıl tüm halk olarak artarak yaşadığımız ekonomik ve toplumsal sorunlara paralel olarak meslektaşlarımızın da sorunları artmaktadır. Madenciler Bayramı vesilesiyle dile getirerek, acil çözüm talep ettiğimiz sorunların başlıcaları şunlardır.

     Genç mezunlarımızın işsizlik sorunu çözülmeli, meslektaşlarımız diplomalı işsizlikten kurtarılmalıdır.

     Kamuda maden mühendisi istihdamı artırılmalı, kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır.

Tüm maden mühendislerinin ücretleri ve özlük hakları iyileştirilmelidir,

     SGK ile TMMOB arasındaki Ücretli Çalışan Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının ‘Asgari Ücret Denetim Protokolü’ yeniden yürürlüğe konulmalıdır.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil:

Emeğin Başkenti, madenci kenti Zonguldak’ta Dünya Madenciler günü törenle kutlandı.Maden İşçileri sık sık, “Madencinin Feneri Sönmeyecek” , “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları attılar

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil burada yaptığı konuşmada, ““Emeğin ve alın terinin simgesi olan, aydınlık bir gelecek için dünyaya ışık veren, enerji veren, değer katan, elleri nasırlı, yüzleri kömür karası, yürekleri tertemiz tüm madencilerimizin Dünya Madenciler Günü kutlu olsun” dedi.

Özkaynağımız Taşkömürüne İhtiyaç Olduğu Açıktır

Bugün dünyada koronavirüs salgını devam ediyor.
Ülkeler ekonomik kriz ile boğuşurken, taşkömürünün uluslararası piyasalardaki fiyatları büyük oranlarda artmaya devam ediyor. Her yıl milyarlarca dolarımızı taşkömürü ithalatına harcıyoruz. Erdemir ve Kardemir başta olmak üzere, demir-çelik sanayimizin ana hammaddelerinden olan koklaşabilir taşkömürü ithalatında zorluklar yaşanıyor.
Termik santrallerde de aynı sorunlar gündemde. İthal kömür tedarik etmek zorlaşıyor.

Bu şartlar bir kez daha göstermiştir ki Türkiye’nin, stratejik bir ürün olan taşkömürünü ithal etme lüksü yoktur.

İşçi Açıklarını Gidermek Zorundayız

Demir-çelik fabrikalarımızın yüksek fırınlarını çalıştırmak, sanayimizin çarklarını döndürebilmek için özkaynağımız taşkömürüne ihtiyaç olduğu açıktır.

Yeraltında çıkarılmayı bekleyen 1,5 milyar ton taşkömürü rezervimiz var.

Bu rezervi yerüstüne çıkarıp ülkemiz sanayisine kazandırma zorunluluğumuz var.
TTK’nın kuruluş kapasitesi yılda 5 milyon ton satılabilir taşkömürü üretmektir.
Ancak Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda emeklilikler sürüyor, işçi açıklarımız büyüyor.
En kısa zamanda taşkömürü üretimini artırmanın planlamasını yapmak,

işçi açıklarımızı gidermek zorundayız.

Yerli ve milli üretimin konuşulduğu, hammadde fiyatlarının yükselmeye devam ettiği, tedarik sorunlarının yaşandığı bu dönemde, TTK’ya yatırımların yapılması ve işçi açıklarının biran önce giderilmesi, TTK’nın norm kadro ile çalışır hale getirilmesi gerekiyor.

Böylece TTK, taşkömürü üretimini artırarak ülkemize ve milletimize daha çok hizmet eder duruma gelecektir”dedi