Ülke gündemi ekonomik taleplerle bir anlamda yer yerinde oynuyor. TBMM’de Bütçe görüşmeleri çok sert, ayrıntılı, alenen ve bir anlamda iktidarın belki de en zor bütçe tartışmalarının yaşandığı bir oturumlardan birini yaşıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2021 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi üzerine CHP Grubu adına konuşmalarını iktidar yanlısı TV kanalları kesmek zorunda kalıyor.

Bütçe tartışmaları yaşanırken AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan Yurtdışı gezisine çıktı. Parlamentoda konuşan Muhalefet birbiri ardına tıpkı bokstaki peş peş aparkart gibi iktidarın bakanlarını, milletvekillerini nekavt etti bir anlamda.

Kılıçdaroğlu hazırlanan bütçeyi tarif ederken, “Bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir.Beyfendi Katar’a gitmiş. Katar Dışişleri Bakanı, ‘ekonomik gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları değerlendireceğiz’ diyor.Bu bütçe, milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe, fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin fakirleştiren bir bütçedir. Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir”dedi

TBMM’de bu tarışmaların sürdüğü sıralarda, ülke çapında Sağlık Emekçileri bir günlük iş bırakarak “Sağlık bir ekip işidir” diyerek Sağlık Bakanlığının doktorlara yönelik ücret iyileştirmesini protesto eden basın açıklamaları yaptılar. Zonguldak’ta Sağlık emekçileri örgütleri KESK ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikalar Atatürk Devlet Hasta hanesi ve BEÜ Tıp Fakültesinde basın açıklaması yaptılar. Sağlık Emekçileri bu kez ayrı durdukları yerden aynı noktaya iktidara karşı tek ses çıkardılar.

KESK’e Bağlı SES Zonguldak Şube Başkanı Aytekin Aygün basın açıklamasında; “Biz Sağlık ve sosyal hizmetemekçileri farklı ünvanlarda daolsak hizmeti beraber yürütmekteyiz. Sağlık Ekip İşidir. Ekibin Her Bir Üyesi, İnsanca Yaşayacak Bir Ücret ve Güvenli Çalışma Koşullarında ,Ekip Olarak, İş Barışı Bozulmadan Çalışmak İstemektedir. Ekibi birbirine düşürecek her türlü eylemden, düşünceden uzak durulmalıdır. Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya da hiçbirimiz”diyerek Sendikal Birliğe vurgu yaptı.

Türk Sağlık-Sen Zonguldak Şube Başkanı Arzu Kara’da yaptığı basın açıklamasında; “Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar, Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarıdır. Ayrı, gayrı olmaz. Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de yaşadığını ekonomik sorunların, kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz.”diye ifade etti.

Sağlık Emekçilerinin eylemine Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı İsmail Üstünyer’de destek verdi ve, “Nerede bir haksızlık varsa karşısındayız, nerede bir hak arama mücadelesi varsa yanındayız” diye ifade etti Yine Zonguldak Vergi Dairesi önünde KESK Şubeler Platformu “Kamu hizmetlerine bütçeden ayrılan pay arttırılsın”diyerek imza kampanyası başlattı. KESK Dönem Sözcüsü ve Tümbel-Sen Zonguldak Şube Başkanı İsmail Sefertaş, “Temel tüketim maddelerine son iki yıl içinde yapılan zamların geri alınmasını, söz konusu maddelerden alınan KDV’nin sıfırlanmasını,Her türlü güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmesini, herkese güvenceli iş ve güvenli gelecek sağlansın“diyerek kampanyayı sürdürüyorlar. “Kavga Sesleri Geliyor Köylerden Şehirlerden…

Haydi, Zonguldak göster kendini

Zonguldak Kent Konseyi’nin mesajı bu.”Kent Konseyinin değerli paydaşları, geleceğimiz çocuklarımızın daha iyi bir eğitim alabilmesi için kütüphane kampanyası başlatmış bulunuyoruz. İlk planda Tepebaşı ve Uzunmehmet İlköğretim Okullarına kütüphane kazandırmayı hedefliyoruz. Ancak sizlerin desteğiyle bundan çok daha fazlasını yapacağımıza inanıyoruz.

Haydi Zonguldak göster kendini” Kent Konseyi farklı çalışmalara imza atmaya ve duyarlı kamuoyunu çalışmalara destek vermeye çağırıyor aynı zamanda. Zonguldak Kent Konseyi, “İyi Yaşam İçin Farkındalık” çalışma grubunca düzenlenen Bellek Yürüyüşlerinin Üzülmez rotasının ikincisini gerçekleştirdi.

Kent Konseyi Başkanı Prof.Dr. Hakan Kutoğlu ; “Bu geziler sade bir turistik gezi olmanın ötesinde; bireyin yaşadığı kente dair ilgisini, bilgisini, farkındalığını arttırmak, kentle ilişkisini dönüştürmek için her ay farklı bir mahalleye birikimli rehberler eşliğinde düzenlenmekte”diye belirtti ve gezi sonrasında, “Bol anlatımlı, bilgili, tarihli, mimarili, sohbetli, yürüyüşlü, oksijenli, güneşli ve yemyeşil, sosyal bir gün oldu.”diye ekledi.

Başarılar diliyoruz..

Sağlıcakla kalın