Zonguldak’ta kamu yararına önemli çaba sarfeden ve özellikle tüketicilerin hakları konsunda duyarlı, fedakar çalışmlarıyla bilinen Tüketici Hakları Derneği ve onun şahsında Başkan Ali Topaloğlu, kentte meydana gelen dolandırıcıklıkla ilgili olarak, “Cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz” diye açıklama yaptı.

Topaloğlu, en son sağlık emekçilerinin dolandırıcıların tuzağına düştüğü fakat ilgili kurumların konunun çözümü konusunda ilgisiz ve yavaş tutum almalarına tepki gösterdi.

Topaloğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi, “Son dönemde kredi kartı dolandırıcılığında artış gözlenmektedir. Özellikle bir kamu bankamızın kartlarında sorun yaşanmaktadır. Bu dolandırıcılığına internet üzerinden satış yapan büyük bir firmada bu işe çanak tutmaktır. 

Son dolandırılan Hastane çalışanı Çetin Kanat Derneğimize başvurmuştur. Dernek olarak konu ilgili yerlere iletilmiştir. Ancak henüz sonuç alınamamıştır.

Çetin Kanat Süresi içinde hem bankaya hem ilgili aracı firmaya ve Emniyete bildirmesine rağmen sorun çözülmemiştir. Kesinlikle bankanın ve ilgili firmanın bilerek bu işe göz yummuşlardır. 

Şimdi soruyoruz. Tüketici ben dolandırıldım diyerek ilgili bankanın müşteri hizmetlerine ve ilgili şubeye bildirmesine rağmen özel şifre verildi gerekçesiyle bu işlemi durdurmamıştır. ( Başka bankalar anında bloke ediyor.) Tüketici başvurmasına rağmen işlemin yapıldığı işlemden bir gün sonra sabah 6 da mesajla işlem gerçekleşti mesajı atılmıştır. 

Satışı gerçekleştiren aracı firma aynı gün aranmış kart sahibi olarak satışın durdurulması istenmiş, Buna rağmen bu satış bilerek gerçekleşmiştir.

Tüketiciyi arayan ve hile ile şifre yi alan kişinin numarası emniyet güçlerine bildirilmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmamış suç üstü yapılmamıştır.

Dernek Olarak numarayı bizde aradık. Mesaj attık. İlgili şahıs pişkinlikle bizi başka numaradan bizi arayarak bizi tehdit ederek bizden şikayetçi olacağını söyleyebilmiştir.

Herşeyi herkesi anında takip edenler neden bu bilinen numara hakkında işlem yapmıyorlar. Neden anında ürünü kim aldı bilinmesine rağmen işlem yapılmıyor. Anlamak mümkün değil. İstenirse bir gün içinde sorumlular bulunacakken bunlara göz yumuluyor.

Bu konuda Cumhuriyet savcılarını göreve çağırıyoruz.

Kredi kartı nasıl kopyalanmıştır?

Tüketicinin bilgilerini bu kişi nereden nasıl ulaşmıştır ?

Banka hangi bilgilere dayanarak vatandaşın kredi limitini artırmıştır?

Neden Vatandaşın kayıtlı telefonundan aranarak bilgileri doğrulamamıştır?

Acaba bu sahtekarlara birileri tarafından yardım ve bilgi verilmektedir ?

bunların araştırılıp kamuoyuna açıklanmalı sorumlular cezalandırılmalıdır.

İlgili Banka ve satışı bilerek iptal etmeyen firma Tüketicinin Parasını ptz gününe kadar iade etmezse bu banka ve firmanın isimlerini kamuoyuna güvenli olmadıkları gerekçesiyle açıklayacağız