Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslektaşı Ahmet Demir’e tokat atan Muharrem Sarıkaya’nın üyelikten çıkartılıp çıkartılmayacağına karar verecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu 20 Aralık 2021 günü yaptığı toplantıda 1537 sicil numaralı üyesi Muharrem Sarıkaya’nın meslektaşına şiddet uygulamasını değerlendirdi.

Toplantıda Muharrem Sarıkaya’nın meslektaşı İhlas Haber Ajansı kameramanı Ahmet Demir’e hakaret edip şiddet uygulamasını TGC Tüzüğü’ne, Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne, meslek onur ve saygınlığına aykırı buldu.

Bu nedenlerle hakkında disiplin soruşturması açılmasına, savunmasının istenmesine, savunması alındıktan sonra Onur Kurulu’na sevk edilmesine oy birliği ile karar verdi.

TIKLAYIN – DİSK Basın-İş’ten Muharrem Sarıkaya protestosu

Ne olmuştu?

Pazar akşamı Habertürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya’nın, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’le röportaj yaptığı sırada İhlas Haber Ajansı (İHA) Gaziantep Muhabiri Ahmet Demir’e tokat attığı görüntüler ortaya çıkmış, görüntülerin Cuma günkü canlı yayından olduğu anlaşılmıştı.

Görüntülerde Sarıkaya’nın yayın esnasında yanına eğilerek telefon ve kablolardaki sorunu çözmeye çalışan muhabir Demir’e tokat attığı görülüyordu.

Görüntülerin yayılmasının ardından basın örgütleri ve çeşitli gazetecilerden Sarıkaya’ya tepki yağmıştı.

Muharrem Sarıkaya daha sonra Habertürk Ankara Temsilciliği’nden istifa etmiş ancak gazete ve televizyondaki görevlerine devam edip etmediği netlik kazanmamıştı.

Olayın tepkisiz kalmasıyla eleştirilen Fatma Şahin de Sarıkaya’nın yaptığının yanlış olduğunu belirtmişti.

Muhabir Ahmet Demir ise, Sarıkaya’nın özrünü kabul etmeyerek dava açacağını açıklamıştı.