Zonguldak Merkez Tepebaşı Mahallesi’nde Sağlık Meslek Lisesi olarak kullanılacak okul atıl şekildi duruyor. Zonguldak Merkezde okullarda  kalabalık sınıflarda eğitim ve ikili eğitim görmesine rağmen okulun boş durması kamuoyunda tepki topluyor.

Zonguldak yerel ve ulusal basında görev yapan gazeteciler boş okulun önünde toplanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak temsilcisi Zeki Tosun ve Vali Mustafa tutulmaz a çağrıda bulundular.

Aralarında KGD Başkanı Mustafa Emen’inde bulunduğu bir grup gazeteci adına  açıklamayı yapan Adnan Küçükvar yaptı. Adnan Küçükvar, geçtiğimiz hafta Zonguldak Merkezde bulunan çok sayıda gazeteciyle toplantı yapmış ve kentin sorunlarına ortak tutum alama konusunda önemli bir adım atmıştı.

Küçükvar açıklamasında Vali Mustafa Tutulmaz ve İktidar Partisi İl Başkanı Zeki Tosun’a şu çağrıyı yaptı: “Zonguldak Merkez İlçe/Topbaşı/Tepebaşı’nda milyonlarca lira harcanarak ‘Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ diye yapılan bir okul binası var.
6-7 ay önce bu okul binası inşaatı bitti ve kabulü yapılıp teslim alındı.
Milli servet bu okul, Kozlu Dereköy’de Dünya Bankası kredisiyle yapılıp, Taşımalı Eğitim Sistemi çıkınca,öğrencileri 2010-2011 eğitim öğretim sezonunda başka tarafa kaydırılıp, ‘çürümeye terk edilen okul’ gibi ‘kaderine terk edilmiş’ görülüyor.
Konu da adı geçen Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri T1-T2 -T0 –Kilimli arası yol güzergahında, Uzunkum mevkiinde yıkılan Hasan Ali Yücel  Okulunda eğitim/öğretim görüyordu. Bu okul yıkılınca Karaelmas Mahallesi’ndeki Uzun Mehmet Lisesi bünyesine katıldı.
Bu arada, Yeni Hastane binasının yetersiz otopark sorunu gündeme geldi.
Mühendislik yada yapım rezaleti yerine hastaneye otopark arayışı başladı. Kamuoyu tepkisi çıkınca hastane bitişiğindeki Tarihi Kız Meslek Lisesi’ni yıkıp otopark yapılması ortaya atıldı.
Ancak, yöre değerlerine sahip çıkan duyarlı insanların baskısı artınca, Tarihi Kız Meslek Lisesi binasının ‘yapı ömrünün bittiği’ taktiği ortaya yayıldı.
Tartışmaların odağında, Kız Meslek Lisesi’nin tarihi dokusu  öne çıktı. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, okulun tescilini onayladı. Yıkım fikri hukuki olarak ortadan kalktı.
Bu arada,Uzun Mehmet Lisesi’ne 2 milyon civarında bakım/onarım yapılarak, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin kalıcılığı sağlandı.
Rivayet o ki; tescili onaylanan Tarihi Kız Meslek Lisesi’ni yıkmak isteyenlerin gayreti sürüyor. Tescil kararını bozmak/bozdurma çalışmaları yapılıyor.
Diyeceğimiz o dur ki, Zonguldak halkının vicdanındaki ‘yıkılmasın’ kararı, koruma kurulunca da onanmıştır,
Yapılacak olan, şehrin ortak paydalarından Tarihi Kız Meslek Lisesi’ni siyasi rant, ego tatmini ve toplumsal mutabakatı bozma manasındaki eylemden; yıkmaktan vazgeçmektir.
Malumunuz pandemi sürecindeyiz.
Her gün pozitif vaka ve ölüm sayılarını korkarak izliyoruz.
200 metre aşağıda Yayla Ortaokulunda kalabalık sınıflar nedeniyle ikili eğitim yapılmaktadır.
Taşıyın Yayla Orta Okulunu buraya; geleceğimizin teminatı çocuklarımızı, ailelerini ve toplum katmanlarını ‘Korkulu Eğitim Öğretimden’ kurtarın.
Her zaman söylediğimiz gibi; pandemi sürecinde işsizlik, hayat pahalılığı gibi sorunların moral bozduğu bir ortama “Tarihi Kız Meslek Lisesi’ni yıkılması” gibi bir sorun daha eklemeyin.
Hep birlikte ‘yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu il’ konumundan çıkalım.
Liman içi düzenlemesi, Lavuar Alanı Projesi ve Millet Bahçesi gibi hizmetlerin getirilmesi konusunda güç ve gönül birliği yapalım.
Lütfen, tüyü bitmedik yetim hakkı paralarla yapılan bu güzide okulu, kaderine terk edilmiş görüntüsünden kurtaralım.
Bu çağrım, Cumhurbaşkanımız Sayın Tayip Erdoğan’nın Zonguldak’ta ki temsilcileri İl Başkanı Sayın Zeki Tosun ve Vali Sayın Mustafa Tutulmaz’adır.