Başlıkta ki, ‘katagulli’ sözcüğü, İnanış Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, aynı zamanda son haftalarda Gazetecilerin “Birlik-Beraberlik” ve “Kent sorunları” konularında çaba sarfeden deneyimli gazeteci Adnan Küçükvar’a ait.

Küçükvar, dünkü köşe yazısında ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle Zonguldak Valiliğinin düzenlediği kahvaltı sonrası kaleme aldığı köşe yazısından.

Küçükvar özetle; “Dün ‘Gazeteciler günü’ dolayısıyla, teknik/taktik bir varyasyonla bir araya geldiler. Bir araya gelmek için de ‘gazeteciler günü’ nü kullandılar. Her zamanki gibi, yazılı ve sözlü sürekli şikâyet ettikleri ‘basın’la görüntü ve ‘mutluluk’ pozları verip, güya Ankara’nın gözünü boyadılar; ‘Zonguldak’ta sorun yok’ dediler Basın’ı tezgâha getirip, sadece iktidar partili siyasetçileri pazarlamanın manası var mı? ‘Tezgah’ diyorum, çünkü; basına yapılan davet yazısında ‘iktidar partili siyasetçileri davet edeceğiz’ notu verilmedi.

Böyle ‘katagulli’ yapmaya gerek var mı?

Bendeniz, hem Belediye Başkanı Ömer Selim Alan hem de Sayın Cumhurbaşkanı’na oy vermiş biriyim. Dün yapılan bu ‘katagulli’ sonrası, Sayın Cumhurbaşkanı’nın, gazetecilerden çok tezgaha getirildiğine inandım”diye ifade etti. https://inanisgazetesi.com/haber-basInI-tezg-ha-getirmenin-manasI-var-mI-53332.html

Yine Halkın Sesi gazetesi ise “Parti Devleti Kahvaltısı” Manşetiyle çıktı. Pusula Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ali Rıza Tığ ise, “CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ile Deniz Yavuzyılmaz çağrılmamış! Vali Mustafa Tutulmaz’ın bu davranışını bir “nezaketsizlik” olarak yorumladım”demiş.. https://www.pusulagazetesi.com.tr/m_10422/buyuk-nezaketsizlik-zeki-tosuna-darbe-girisimi/

Bu mesajlar bizim açımızdanda doğru.

Çünkü görünen bir ‘katagulli’ var.

Özellikle Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ile başlayan yeni dönemde valiler, bürokratlar devletin değil de partinin memuru oldular.

O nedenle Halkın Sesi Gazetesi’nin manşetine de haksızlık etmeyelim. Ali Rıza Tığ,daha ne desin. Bu davranışı bir “nezaketsizlik” olarak yorumlamış.

Adnan Küçükvar, Valilikten basına yapılan davet yazısında ‘iktidar partili siyasetçileri davet edeceğiz’ notu verilmedi.diye ifade etse de. Vali Mustafa Tutulmaz’ın biraz inatçı yanı,biraz partinin valiler ve bürokratlar üzerindeki baskısı nedeniyle son zamanlarda benzer tutumlarına şahit oluyoruz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 18 Ekim 2021 günlü o bürokratlara yönelik “Bazıları çok baskı altında, bunun da elbette farkındayız. Ancak unutulmamalıdır ki devlete değil, şahsi çıkarlara hizmet etmenin sorumluluğu var.”haklılığını kentimizde yaşayarak öğreniyor, görüyoruz. Fakat bazen çağrıda yetmiyor.

Kent aklının alacağı henüz çok yol var.Hak-Hukuk-Adaleti, objektif bakışı,özgür davranışı kaldıracak insan malzememizin de sorgulanması gereken süreçte olduğunu gösteriyor. Kamil İnsan olmak?..

Sıcak koltuklarından kalkamadılar

7 Ocak 2013 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde taşeron şirkette çalışırken meydana gelen kazada hayatlarını kaybeden 8 maden işçisini sıcak koltuklarından kalkmayarak, oturdukları yerden andılar.

Kozlu’da görüştüğümüz maden işçileri, “Burada yaşamlarını yitiren maden işçisi arkadaşlarımızın burada hiç değilse bir törenle, bir çelenkle anma yapılarak,saygı duruşu çokmu geliyor acaba yöneticilerimize”diyerek tepkilerini dile getirdiler.

GMİS konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı.; “7 Ocak 2013 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi’nde meydana gelen kazada hayatını kaybeden taşeron şirket çalışanı 8 maden şehidimizi, ölümlerinin 9’uncu yılında saygıyla ve rahmetle anıyor, ailelerine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı ve sabır diliyoruz” Evet umarız Başta GMİS Genel Merkez ve Kozlu Yöneticileri maden işçilerinin canlarını verdiği bu acı olayları kısa mesajlarla geçiştirmezler

Abdullah Yılmaç’tan İyi haber var

Susma’nın emektarı, Dostumuz Kozlu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Abdullah Yılmaç, yine yaşamına, huyuna, iyi alışkanlıklarından yardımseverliği sırasında merdivenden düşerek kaza geçirdi.

Kozlu Sanat Sokağı’nda tadilat yaptığı sırada merdivenden kayarak düşmesi sonucunda yaralanmış, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

Başarılı geçen ameliyatın ardından normal odaya alınan Abdullah Yılmaç’ın sağlık durumu iyi Bu arada Abdullah Yılmaz sosyalmedya hesabından, “Arayan, soran, ilgilenen herkese teşekkür eder[1]iz. Hastane de yapılan Covid 19 testim “Pozitif” çıkmıştır. Bilgilerinize.”diye mesaj verdi.Dostumuza, tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Sağlıcakla kalın.