Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Kıyıcak Mahallesi’ni de kapsayan 197 hektarlık alan içine kurulması planlanan karma organize sanayi bölgesini istemeyen mahalle halkı basın açıklaması düzenledi. Mahalle sakinleri ellerinde dövizler ile yapılması planlanan OSB istemediklerini dile getirdi

Mahalle sakinleri adına konuşan Endüstri Mühendisi Rahim Kara; “Kdz. Ereğli ‘TSO’ Ticaret ve Sanayi  Odası:   Kıyıcak, Karabacak ve Kavakderesi  sınırları içinde kalan 197 Hektarlık bir alanda  Karma ‘OSB’ Organize Sanayi Bölgesi kurmak için   Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na Başvuru yaptığını yerel  basından öğrenmiş bulunuyoruz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının başvuruyu değerlendirdiğini,  Karma  OSB projesinin  ön kabul gördüğünü , prosüdürler  tamamlandığında  resmi hale dönüşeceğini  , Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının CHP Milletvekilinin soru önergesine verdiği cevaptan ve dün yaptığımız Kdz. Ereğli TSO ziyareti sonrasında öğrenmiş bulunmaktayız.

197 Hektar alana kurulacak olan Karma  OSB’nin yeri bizlerin yaşam alanlarıdır. Fındık tarlalarımız, bahçelerimiz, mezarlıklarımız, su kaynaklarımız, hatırı sayılır derecede çam ağaçlarımız maalesef bu alanın içinde kalmaktadır. Mahalle olarak yaşam alanlarımız kısıtlanmakta, hayat kalitemiz düşmekte ve komşu köyler ile olan bağlantımız tamamen yok edilmektedir.

İlgili Projenin,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvuru haline dönüşünceye kadar ki  süreçte Ereğli TSO’nun; Ereğli Belediyesi, Ereğli Kaymakamlığı, İl Özel idaresi ve Zonguldak Valiliği’nin  bilgisine başvurarak olur almadan bu sürecin bu aşamaya gelmeyeceği  bilgisine sahibiz. Durum böyle olmasına rağmen Bu güne kadar Karma OSB’nin, bizlerin yaşam alanlarına kurulacağı  bilgisini , hiç bir kurum bizlerle paylaşmadı. Bilgilendirmedi!

 Mahallemizin ve burada yaşayan insanların rızası alınmadan oluşturulacak bu projeyi asla kabul etmiyoruz! Kabul etmeyeceğiz de!  Ereğli Belediyesinin, Karma OSB ile ilgili olur verdiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz!

Karma OSB’ye Neden karşı  çıkıyoruz!

1- Karma OSB’nin kurulması düşünülen yaşam Arazileri Fındık ve verimli tarım arazisidir.

2- Karma OSB’nin Kurulması düşünülen bölgede yaşayan halk arıcılık  da yapmaktadır. Bölgemizde üretilen meşhur kestane balının bir kısmı bu arazilerde üretilmektedir.

3- Karma OSB’nin kurulması düşünülen arazide mahallemizin eski ve yeni mezarlıkları bulunmaktadır. Atalarımızın mezarları üzerine işyeri kurulması asla kabul edilemez.

4- Karma OSB’nin kurulması düşünülen arazide mahallemizin su kaynakları bulunmaktadır. 1987 yılından 2000’li yıllara kadar mahallemiz o bölgeden getirilen su ile evlerdeki su ihtiyacı karşılanmıştır. Türkiye su fakiri bir ülkedir. Su kıtlığı yaşanan bu zamanlarda hazır su kaynaklarının bu denli hoyratça kirletilmesi asla kabul edilemez.

5- Karma OSB’nin kurulması düşünülen arazide hatırı sayılır derecede çam ağacı bulunmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesinde önemi gözardı edilemeyecek olan çam ağaçlarının sanayileşme için kesilmesi asla uygun değildir.

6- Karma OSB’nin kurulması düşünülen arazinin %96’sı tapuludur. Sadece %4’lük kısmı hazine arazisidir. Tapulu arazilerimizin 2. OSB için isteğimiz dışında kumulaştırılması asla kabul edilemez.

7-Karma OSB’nin Kurulacağı alanın Bir yanında Ereğli OSB , diğer tarafında Alaplı OSB bulunmaktadır.  Yaşam alanlarımız zaten OSB’ler ile kuşatılmıştır. Mahallemiz sınırlarında İlave bir OSB istemiyoruz.

8-Karma OSB’de ne kurulacağı belli olmayan tesisler tarafından oluşacak atıklar dere yatağı ile birlikte denize ulaşacak ve Alaplı Balıkçı Barınağının bulunduğu alan da dahil deniz canlılarının hayatı daha çok tehlikeye girecektir.

Mahallemizin Kavakderesi mevkiinde kaçak olarak halen faaliyette bulunan Ege Doğa AŞ. Kavak deresine bıraktığı tehlikeli ağır metaller sonucu  balıklar ölümleri olmuştur. Kavak Deresinde yaşanan canlı katliamının bir benzerini tekraren yaşamak istemiyoruz.

Ereğli ve Mahallelerimizi, Dere ve denizdeki canlıları , OSB düşünülen alandaki orman ve fındıklıkları yok edecek olan bu proje bizlere mutluluk getirmeyecek.”

Kaynak Video: https://www.manset67.com