Pusula Gazetesi Muhabiri Aytaç Öztürk, 03.00’da polis ekipleri tarafından evinden alınarak Soğuksu Polis Merkezi’nde götürdü. Akşam saatlerinde Acılık’ta yaşanan bir trafik kazasıyla ilgisi sorular sorulan Aytaç Öztürk ifadesinin ardından polisler tarafından evine bırakıldı. Şikayetçinin ve geceyarısı ifade işleminin gerekçesi açıklanmadı. Çağrılsa sabah ifadeye gidebilecek olan Pusula Gazetesi Muhabiri Aytaç Öztürk’ü evden alma talimatını kim verdi?

Aytaç Öztürk’ten kim, neden şikayetçi oldu?

Acılık’ta yaşanan trafik kazasını kim yaptı? 

Haber ajanslarının geçtiği, tüm internet sitelerinde yayınlanan bir haber nedeniyle bir gazetenin muhabirini kim, neden gözaltına aldırdı? 

Gazetenin sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü dururken olay yerinde olmayan bir muhabirin polis tarafından evinden alınıp ifadesine başvurulması hukuki bir işlem mi?

Haberin İçinden

Haberin duyulmasından bu saate kadar Gazeteci Meslek örgütlerinin demokrat kamuoyunun konuyla ilgili olarak bir açıklama yapmaması ise ayrı bir tartışma konusu yarattı.

Son iki gündür ülke çapında, sanatçıya, Sezen Aksu şahsında yönelik ve gazetecilere, Sedef Kumaş’a yönelik gerçekleşen tutuklama, gözaltı ve hedef gösterme, kentimizde de Pusula Gazetesi Muhabiri Aytaç Öztürk, 03.00’da polis ekipleri tarafından evinden alınarak Polis merkezin götürülmesi, demokratik-hukuk devleti sınırlarının ötesinde, otoriter, baskıcı daha da ileri faşizan uygulamaların yaşandığı iktidarların tutumlarıdır.

Susma Gazetesi olarak bu tür baskıcı ve sindirmeye yönelik tutumları kınıyor, toplumun özgür, demokratik, ifade özgürlüğü çerçevesinde haber alma konusundaki en temel hakkının korunması ve genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Meslektaşımız  Pusula Gazetesi Muhabiri Aytaç Öztürk’e geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.