Genel Maden İşleri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, 5 Şubat Cumartesi günü Zonguldak’a gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a müesseselerde belirlenen işçi açıklar ile ilgili bilgi 3 bin  üretim işçisi isteğinde bulunacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vermek üzere dosya hazırladıklarını söyleyen Hakan Yeşil, “ İşçi açığından kaynaklı üretim düşmekte. Tekrar üretimi canlandırmak ve artırmak için müesseselerdeki iş çocukları tek tek belirlenerek bir dosya haline getirildi. Cumhurbaşkanımız Zonguldak’a geldiğinde yer altındaki zenginlikleri belirten ve çıkarılması gereken kömürle ilgili bir takım taleplerimiz olacak. Cumhurbaşkanı vereceğimiz dosyanın içinde 3 bin işçi alınması isteği var. Bütün amacımız dün başkanımızdan istediğimiz 3 bin işçinin alınması.” dedi.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil’in bu talebi kamuoyunda, eğer ülke ve kent için Taşkömürüne ve istihdama ihtiyaç varsa, işsizliğe çözüm aramak sendikanın değil, siyasi iradenin ve başta da TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’na düşer yorumları yapıldı. Yeşil ve ekibi, işçi alınsın diyerek üye aidatlarının dolayısıyla sendikanın ve kendi gelirlerinin düşmesi nedeniyle talebi sürekli gündemde tutulduğu ifade edildi.