Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ziyaretlerde bulunmak ve toplantılara katılmak için geldiği Zonguldak da Valilik binası önünde protokol tarafından karşılandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ‘’Zonguldak’a vefa borcum var, bakanlığımızın tüm imkanlarını şehrimizle paylaşma imkanı olacak’’ dedi.

Bu arada yöresel kıyafet giyen küçük kız çocuğunun çiçek takdim ettiği Bakan Özer, çocuğa yakın ilgi gösterdi, fotoğraf çektirdi, hediye verdi, ardından da Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı.

‘’Zonguldak’a Vefa Borcum Var’’

Milli Eğitim Bakanı Özer, Valilik binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, hayatının 16 yılını geçirdiği Zonguldak’ın kendi memleketi olduğunu söyledi.

Yaklaşık iki dönem rektörlük yaptığına işaret eden Bakan Özer, şunları kaydetti:

‘’Burası çok sevdiğim bir kent. Valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, milli eğitim müdürlerimizle birlikte Zonguldak daki eğitimin kalitesini nasıl artırabiliriz, hangi yatırımları yapabiliriz bunları değerlendireceğiz. İnşallah çok güzel müjdeleri toplantı sonrasında paylaşma imkanım olacak. Hakikaten Zonguldak’a vefa borcum var. Bu vesileyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın tüm imkanlarını şehrimizle paylaşma imkanı olacak. Zonguldak daki eğitimin kalitesinin artmasından dolayı emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.’’

Milli Eğitim Bakanı Özer, ‘’Eğitim öğretim ikinci dönemi, 7 Şubat günü 81 ilde kaldığı yerden devam edecek. Tüm süreci Sağlık Bakanlığımız ve Sağlık Bilim Kurulu ile koordineli yürütüyoruz. Ben; ikinci dönemin tüm öğrencilerimize, tüm öğretmenlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum’’ diye konuştu.

‘’Artık 60 Yıllık Özlem, Öğretmenlere Has Meslek Kanunu İle Giderilmiş Oldu’’

 ‘’Bugün Milli Eğitim Bakanlığı açısından çok önemli bir gün. 1960’lı yıllardan itibaren öğretmenliğe mahsus bir meslek kanunu özlemi dün itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasalaştı. Artık 60 yıllık özlem öğretmenlere has bir meslek kanunu ile giderilmiş oldu. Ben bu sürece desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza, hem de öğretmenler hem de Milli Eğitim Bakanlığı adına en içten şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah bundan sonra tüm öğretmenlerimizi her anlamda desteklemeye, her zamanda yanında olduğumuz gibi yanlarında olmaya devam edeceğiz.’’

“Öğretmenlerimiz beş ay boyunca maskeyle ders anlatmaya devam ettiler’’

Kovid-19 salgınında öğretmenlerin kahramanlık gösterdiklerine dikkati çeken Bakan Özer, şunları söyledi:

‘’Bildiğiniz gibi öğretmenlerimiz Kovid salgınıyla mücadele günlerinin de kahramanları. Hakikaten birinci dönemin kararlı bir şekilde yüz yüze eğitime devam etmenin en büyük katkısı öğretmenlerimizden geldi. Öğretmenlerimiz beş ay boyunca maskeyle ders anlatmaya devam ettiler. Aşılanma oranları da tüm Türkiye’nin ortalamasının üzerinde olduğu gibi özellikle kıta Avrupası ve diğer ülkelerdeki haftada beş gün yüz yüze eğitime devam eden ülkelerin öğretmenlerin aşılanma oranlarının çok üzerinde gerçekleşti. Onun için ben öğretmenlerimizi kutluyorum. Yeni öğretmenlik meslek kanununun da tüm öğretmenlerimize ve milli eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.’’

Bakan Özer’in, açıklamalarda bulunmasının ardından Valilik binasındaki katıldığı eğitim değerlendirme toplantısı, basına kapalı yapıldı.