CHP Kadın Kolları MYK Üyesi ve İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, geçtiğimiz gün meydana gelen kayıt dışı ocakta ki can kayıpları aynı ocakta kaçak olarak çalışan 11 Afgan göçmen işçinin jandarma ekiplerince yakalanması, bu ocaklarda çalışan yaklaşık Binleri bulan kaçak Afgan yurttaşının kamuoyuna yansıması nedeniyle basın açıklaması yaptı ve AKP’nin göç politikasını ve ucuz işgücü konusuna tepki gösterdi.

11 Afgan işçisinin yakalandığı kaçak kömür ocağında göçük meydana geldi”

Kır açıklamasında; “Kendi vatandaşınızın canına değer vermiyorsunuz, Afgan göçmeninde can taşıdığını düşünmüyorsunuz. Afganları düşük ücretle çalıştırmak, emeklerini sömürmek ve iş güvenliği tedbiri alınmayan ocaklarda çalıştırmak, üzerine AKP hükümetinin bunları önlememesi ve göz yumması kabul edilebilir bir durum değildir.”dedi

“AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, onun hükümetinin yanlış dış politikası sonucu, ülkemizin sınırlarının adeta kevgire döndüğü, Afrikalılar ve Suriyeliler dışında Afgan göçmenlerin ülkemize geldiği malumdur. Bu ülkeniz ve halkımız açısından büyük bir sorun olmaya devam ediyor.

Mülteciler sebep oldukları asayiş olayları kadar, çalışma dünyasında da çeşitli etkiler yaratıyor. Vatandaşlarımızdan daha düşük ücretle çalışmaya razı oldukları ve çalıştırıldıkları için bir taraftan emek sömürüsüne uğruyorlar, diğer taraftan bizim vatandaşlarımızın işsiz kalmalarına sebep oluyorlar.

Bu bağlamda Zonguldak’ta da mülteci sorunları yaşanması kaçınılmaz oldu. Geçtiğimiz gün yerel medyada yer alan bir habere göre, Kilimli İlçesindeki bir kömür ocağında 11 kaçak Afgan işçi yakalandı. Emniyet güçleri tarafından geri gönderme merkezlerine yollanmaları için il göç idaresine teslim edildiler.

Daha dün akşam Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde bulunan, 11 Afgan işçisinin yakalandığı kaçak kömür ocağında göçük meydana geldi. Ocakta çalışan biri Afgan göçmeni 2 işçi hayatını kaybetti.

El insaf yahu!

Kendi vatandaşınızın canına değer vermiyorsunuz, Afgan göçmeninde can taşıdığını düşünmüyorsunuz. Afganları düşük ücretle çalıştırmak, emeklerini sömürmek ve iş güvenliği tedbiri alınmayan ocaklarda çalıştırmak, üzerine AKP hükümetinin bunları önlememesi ve göz yumması kabul edilebilir bir durum değildir.

Ölen vatandaşımız Ümit Kurt ve Afgan göçmen Kadir Ulma’ya Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Hem vatandaşlarımızın hem de kaçak çalıştırılan göçmenlerin canlarını tehlikeye atanlara göz yumanları, emeklerini sömürenleri, yaşananlara bile bile ses çıkarmayanları;

Şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.”