Bülent Ecevit Üniversitesi ( BEÜ) Zonguldak Meslek Yüksek Okulunda 15 / 03/ 2022 tarihinde Görsel, İşitsel,teknikler ve Medya yapımcılığı bölümünün düzenlemiş olduğu ‘’ Habercilik ve Meslek Bilgisi’’ seminerinde Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti ( ZGC) Başkanı Derya Akbıyık ve  Yapımcı, Sosyal  Medya  Danışmanı gazeteci Yeşim Özdoğan Çakır, katıldı.

Seminerde Radyo ve Televizyon programcılığı öğrencileri hazır bulundu.

 Gazetecilik üzerine yapılan seminerde  idareci personeller  Doçent Dr. Hasan Tezcan Uysal ve öğretim görevlisi Tuğba Karakuzu,  öğretim görevlileri Serkan Bozkurt, Fatih Erdoğan ve Sonay Çalışoğlu yer aldı

Seminerde Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti ( ZGC)  başkanı Derya Akbıyık, gazetecilik üzerine yazılı basın, görsel, görüntülü haber, televizyonculuk ve işitsel olarak radyo çalışmalarından örnekler vermiştir.Meslekte ki başlangıcından bugüne gelen süreçten bahsederek, mesleği sevmenin öneminin üzerinde durarak, öğrencilerin okul bilgisinin yanında uygulama adına çalışmasının önemini vurgulamıştır.Basın kartı, internet haberciliğin geldiği nokta ve çıkacak yasa ile ilgili düzenlemelerin de ne kadar önemli olduğunu belirtti.

Akbıyık, gazeteciler cemiyeti ile ilgili il, ülke ve dünya geneli yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.Öğrencilere staj için her zaman yardımcı olabileceklerini, televizyon ve radyo canlı yayın programında öğrencileri de  konuk olarak alabileceklerini ifade etti. 

Gazeteci yapımcı ve sosyal medya danışmanı Yeşim Özdoğan Çakır ise mezun olduğu okulu ile ilgili bilgileri, nereden nereye geldiğini ve bugün ki çok zorlu çalışma hayatında her yeni güne bir çalışma azmi ile geldiğini vurguladı.

Çakır, mesleğin severek yapılması gerektiğini, sektörün her geçen gün kendini yenilediğini, yaratıcı olmanın çok önemli olduğunu ifade etti.Bugün için  okul bilgileri ile sahada çalışmanın da birleştirilerek, yol alınması gerekliliği, her çalışma ortamında, çalıştığınız kuruma bilginizi, becerinizi ve ortaya çalışma eserleri yaratmanın öneminden bahsederek, farklılık çok önemli.dedi.

Seminerde öğrenciler bir çok soru sorarak, bilgiler aldı.