CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun, Cumartesi günü gerçekleşecek olan Türk Kızılay Derneği kongresi öncesi basına ve kamuoyuna düşen tartışmalara yönelik olarak, “Kızılay’ı eski itibarlı günlerine geri dönsün, toplum vicdanını yaralamaktan vazgeçin “dedi

Açıklamada şu görüşler yer aldı;

“1868 yılında bir grup idealist hekim tarafından kurulan ve Atatürk tarafından “Kızılay ” adı verilen derneğin ,1868 yılından bu yana insanlık adına ayrım gözetmeksizin ,tarafsızlık ve bağımsızlıkla yürüyen hayır kurumu niteliğinden eser bırakmayanlar yine sahneye çıktılar.

Kurban Bayramlarında, kurban derisinden tutun zekat ve fitrelerin ilk bağışlandığı yerlerden biri Kızılay olurdu.Kan bağışı istendiği zaman insanlar kuyruk olurdu.

Şimdi ise iktidar yanlısı bir takım cemaat ve tarikatların elinde oyuncak edilmiş ,itibarsızlaştırılmış bir takım kişilerin arpalığı haline getirildi!!

Ülkemizde herşeyi yozlaştırdığınız gibi bu güzide yardım kuruluşunu bile artık ,yolsuzlukla, kavga gürültü ile ,kayyımlarla anılmasına sebep oluyorsunuz.

Bir türlü doymuyorsunuz halkın iyi duygularla yaptığı yardımları dahi kendi çıkarlarınız ve en kötüsü siyasi çıkarlarınız için kullanmaktan geri durmuyorsunuz.

Nedir bu muhteremler ? Neyin kavgası bu?

Neyin telâşıdır bu?

Düşün artık bu halkın yakasından ,rahat bırakın Kızılay’ı eski itibarlı günlerine geri dönsün, toplum vicdanını yaralamaktan vazgeçin .