Komünist lakabı nerden geldiğini anlatacağım fakat, Rahmetli Zeki Başkan Eski Muslu Belediye Başkanı’dır.

1950 Muslu doğumludur. Matematik bilgisinin çok olmasına rağmen

Sanat Okulu 2.sınıfdan okulu terk eder.

1974’de, İzmir’de Alsancak Termik Santrali’nde iş hayatına başlar. Daha sonra buradaki işini bırakarak Zonguldak’a döner. Akabinde; bu sefer, (o zamanki ismi E.K.İ olan) TTK’da işbaşı yapar.

1991 yılında Çatalağzı Belediyesi’ne bağlı iken belediye başvurusu kabul edilen Muslu, belediye olunca 1992 yılında Zeki Poyraz Muslu Belediye Başkanı seçilir. Böylelikle Poyraz Muslu’nun ilk başkanı olur.

Muslu Belediyesi kurulduğunda, bina olarak ÇATES’in Kazköy sahilindeki tesisinde faaliyetlerine başlar. 1994 -1995’te Muslu Belediyesi, Muslu Merkezi‘ndeki şu anki binasına geçer.

Belediye’nin kısıtlı geliri, Belediye Başkanı Zeki Poyraz‘ı da sıkıntıya sokar.

1990’lı yılların belediye başkanları baskın karakterlerden oluşuyordu. Kozlu’da Ali Bektaş.Kilimli’de Ali Aslankılıç, Çatalağzı’da Okan Surat sert tavırlı, aslında bir o kadar da matrak tarafı olan belediye başkanları idi. Zeki Poyraz’da deli dolu bir yapısı vardır.

Mesela doğrumu bilmem ama; Ankara‘ya gittiğinde, işi hal olmayınca iller Bankası çatısına çıktığı söylenir. İşçi memur maaşını ÇATES’e kestiği cezalarla öder. Hatta bir lafında “bu baca burada tüttüğü müddetçe, ben bu maaşları öderim” der .Bu sıkıntılardan sonra SHP ile başladığı belediye başkanlığını 1994’te DYP’ye geçerek bir şekilde iktidara yaslanır.

1999’da DYP‘den tekrar aday olur ve 2004 yerel seçimlerine kadar Muslu Belediye Başkanlığı‘nı sürdürür. 2004’de partisinin büyük oy kaybı ile

AKP adayı Zeki Gülser karşısında seçimi kaybeder.

Başkanlığı boyunca bir çok kişiyi iş sahibi yaptığı fakat vefasızlık ile karşılaşmasından dolayı, sağlığı açısından oldukca etkilendiği söylenir.

Zaten 2004 yılında kalp spazmı geçirmiştir.

Zeki Başkan 2007 yılında vefat eder.

“2003 yılında Kazköy sahiline ve bölgeye gelecek termik santrale karşı tavır almıştır.Kazköy sahilinin bozulmasına karşı gelir.

Gelelim Lakabına;

Muslu Eski Belediye Başkanı Zeki Poyraz, 1972’de Deniz Gezmiş‘in idam edilmesine aşırı tepkisinden dolayı, Muslu‘da bazı sağcı ailelerin şikayetiyle tutuklanır. 9 ay civarında İncivez’deki hapishanede yatar “Komünist” lakabı da bu olaylardan sonra kalır.

Bugün Muslu Beldesi, santral ve liman yapılmasına ramen göç vermiş ve şu anki nüfusuna göre, belediye olma statüsünü çoktan kaybetmiş durumdadır.

Allah gani gani rahmet eylesin.

Hayati Yılmaz ile

Zonguldak Tarih