21 Mart Newroz kutlamaları neredeyse bir hafta olarak kutlanmaya başlandı. Çeşitli partiler Newroz kutlaması için çalışmalarını 21 Mart öncesinden sürdürürken devlet erkanı da ‘Nevruz’ kutlamaları için açıklamalar, üniversitelerde etkinlikler yapıyor. Bilindiği gibi ‘Newroz’, ‘Nevruz’ ve ‘Nevroz’ yine farklı biçimlerde kutlanıyor.

Liderler yeniden tanımlamaları yapıyorlar. 1991 yılından bu yana devlet erkânının kutlamaya başladığı bu gün tarafların farklı bakış, inanış ve düşüncelerinden yansıma olarak günümüzde somutlaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda (8 Mart, 1 Mayıs) gibi günlerde de benzer kutlamaların olduğu ve kavramların yaşamımızda, düşüncemizde ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmiştim.

İşte bugün Newroz nedir ? sorusu da aynı. 1991 Yılına kadar ülkede daha ağırlıklı olarak, Anadolu’da, devrimci gelenekte, Newroz Bayramı’nın kökeni çok eskilere dayanır. Dehak adında, çok zalim Asurlu bir kral’dan ve onu öldüren Demirci Kawa adında yiğit, cesur ve iyi yürekli biri varmış. Kawa, Oğlunun ve halkının katledilmesini kabullenmez. Dehak’ı öldürür, sarayın avlusunda büyük bir ateş yakar.

Bu ateş her yıl, 21 Martta büyük ateşler yakarak, özgürlüklerine kavuşmalarını kutlarlar. Ve gelenek olarak ,Anadolu’da Ortadoğu’da yaşayan diğer halkların da kutladıkları bir bayram halini alır. Devlet olarak ise 1991 yılından bu yana kutlanmaya başlandığını biliyoruz.

Devletin Nevruz etkinliklerinde ise ‘Ergenekon Bayramı’ ve Ecevit ‘in tanımlamasıyla ‘İlkbaharın gelmesiyle doğanın bolluk ve berekete yönelmesinden duyulan sevinç’ günümüze kadar geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Ankara Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Toplumsal Düşence Derneği, Aşık Veysel Kültür Derneği ve Ankara Kent Konseyi tarafından Nevruz Bayramı, Hz. Ali’nin doğum ve Aşık Veysel’in ölüm yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “Uyanış, Doğuş, Aşık” isimli etkinliğe katıldı.

Akşener; “Tabiatın yeniden doğuşu, Nevruz. Türklerin Ergenekon’dan çıkışı, özgürlük. Hz. Ali Efendi’mizin doğum tarihi. Her insanın ‘Ya Ali’ dediği Hz. Ali Efendi’mizin doğumu. Düşündünüz mü; Nevroz ve Hz. Ali’nin doğumu. Üst üste gelen iki doğum. Yakışmışlar birbirine. Benim gündelik hayattaki konuşmalar dikkati çeker. Canımız yandığında; hak[1]sızlığa uğrarız, iftiralar atılır, iğrençlikler yaşanır, önce saklanırız. Sonra gözümüzün önünde iki kişi belirir. Biri Hz. Ali, ‘Medet ya Ali’ deriz kalkarız ya da Fatma Ana’mız. Yakınırız. Ne kadar kalbimizin içinden iki isim. Bütün bunlar varken ‘sen şucu, bucusun’ diyerek insanların, enerjimizin gökyüzüne salınıp gitmesi anlamına geliyor”diye ifade etti .

Alevilik üzerine birçok değerli çalışmaya imza atan, 3 Şubat 2022’de İstanbul’da vefat eden İsmail Kaygusuz, yazılarında, söyleşilerinde, Türkiye solunun Alevi inancına bakışını iki noktada eleştirir. Bunlardan ilki Alevi meselesinin görmezden gelinmesi ve geleneksellik olarak aşağılanmasıdır; ikincisi ise kendi toprağında yetişen muhalif, devrimci tarihsel damarın görmezden gelinmesidir. Kaygusuz’a göre Alevilerin muhtaç olduğu teorik yaklaşım zaten bu inançta mündemiçtir. “Aleviliğin ve Alevi toplumunun arzu ettiği dünyayı ve yöne[1]timini, beş yüz yıl önce ihtilalci Kızılbaş siyaseti saptamıştır. Rıza şehri kurmak! Komünizmin ve komünistlerin de istediği bu dünyadır. Kızılbaşlığınızı yadsımayın ve ihtilalci Kızılbaş siyasetine sahip çıkınız! İşte bunun içindir ki ‘işçiler ve Aleviler yol musahibidirler'” (Kaygusuz, Kervan 55, sy.8-9)

Şimdi buradan nereye geleceğim, dikkat ettim, kentte Yeşil Sol Parti dışında, 21 Mart ile ilgili olarak, Vali Mustafa Tutulmaz, BEÜ ve Zonguldak Emlakçılar Emlak Yöneticileri Derneği Başkanı (Eski DSP İlçe Başkanı) Sercan Günarslan mesaj açıklamış.

Oysa geçmişte, Demokrasi Platformu, Sosyalistler (ÖDP-TKP, Devrimci gruplar) bir biçimde 21 Mart’ı kutlayan mesaj, etkinlik yapardı. Vermediler neden? Nedeni şu bence? Ülke bir yol ayrımına doğru gidi yor. İki blok dışında (Millet İttifakı- ki oda genişleyerek gidiyor- Cumhur İttifakı) bunun dışında üçüncü yol olarak tarif edilen, ‘Demokrasi İçin Birlik Platformu’ bununda başını HDP çekiyor.

İşte bu 21 Mart’ta bu blok ülkenin her yerinde ama özellikle, İstanbul ve Diyarbakır olmak üzere 21 Mart’a yüzbinleri bulan mitinglerle kutladılar. Baskıya,gözaltılarına rağmen.

Bu blok dışında kalan sosyalist partiler 21 Mart’a yönelik ikircimli davranarak, ‘etkinlik-açıklama yaparsak bizi de HDP’nin oluşturduğu Blog’a yaklaştırır mı’ diye düşünmüş olabilirler. Keşke öyle olsaydı. Olmadı.

21 Mart bir kırılmayı daha yaşattığına inanıyorum. Bu konuda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener en aktif ve cesaretli aynı zamanda ‘geleneğin’ dışına çıkarak tutum aldı.

Tarih ezilenlerle-ezenler, Zalim ile Mazlum arasından geçerek geliyor.

Şimdiden hazır olalım.

Yol ayrımı yaklaştıkça, mücadele safları da yeniden şekil alacak.

Kaygusuz’un dediği gibi, Türkiye solunun Alevi meselesinin görmezden gelinmesi, diğeri ise Kürt sorununa bakış.

Bu iki konuda ha cesaret diyorum.

Korkunun ecele faydası yok

Newroz Pîroz Be… Newroz Kutlu Olsun

Reklam