46. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Avrupa Endüstri Mirası Rotası üyesi, Türkiye’nin ilk ve tek Maden Müzesi “Kömür Deneyim Ocağı”nın açılışı Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan, İl Protokolü ve davetlilerin katılımıyla yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep birlikte söylenmesinin ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yrd. Yahya Coşkun ve TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu birer konuşma yaptı.

Vali Tutulmaz’da açılışta yaptığı konuşmada turizmin iller için önemini vurguladıktan sonra, “İlimizin turizmden daha fazla pay alabilmesi amacıyla yapılan bütün bu çalışmaların bir anlam ifade edebilmesi, ekonomik katkı sağlayabilmesi için özel sektörün, girişimcilerin saygıdeğer halkımızın, bir başka deyişle her kesimin desteğini önemsiyoruz” dedi.

Baro Başkanı Türker Kapkaç, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş İl Jandarma Komutanı Albay Cezmi Yalınkılıç, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yrd. Yahya Coşkun, Kazılar Daire Başkan V. Umut Görgülü, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı açılışın ardından kömür deneyim ocağı gezildi. Folklor gösterileri ve madenci korsu mini konseri ilgiyle izlendi.