Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer

“Ülkemizin içerisinde bulunduğu tüm zorluklara rağmen; inanç, sabır ve azimle verdiği bağımsızlık mücadelesini zaferle taçlandıran ecdadımız, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak milli iradenin gücünü, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu tüm dünyaya ilan etmiş, bu tarihi gün tüm dünyada kutlanan ilk ve tek çocuk bayramı olması dolayısıyla da dünya çocukları arasında sevginin, barışın ve kardeşliğin sembolü olmuştur.Çocuklarımızı bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, sorgulayan, araştıran, dürüst, çalışkan, başarılı, demokrasiye ve insan haklarına saygılı, vatanını ve milletini seven bireyler olarak yetiştirmek de bizlerin sorumluluğudur.Bu duygu ve düşünceler ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum”

Belediye Başkanı Ömer Selim Alan

 ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. Yıl dönümünü, Türkiye ve dünyadaki tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum.İstiklal Harbi esnasında Aziz Milletimiz büyük bir seferberlik gerçekleştirmiş, birlik ve beraberlik içinde mücadele vererek zafere ulaşmış Cumhuriyet’imizi ilan etmiştir.İstiklal mücadelemizde eşsiz bir kahramanlık destanı yazan Aziz Milletimizin, iradesini hayata geçirme yolunda sergilediği azim, başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de ilham kaynağı olmuştur.23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bir kez daha en içten dileklerimle kutluyorum”

CHP Zonguldak İl Başkanı Murat Pulat

“Tarihsel sürece baktığımızda 102 yıl önce bugün, çöküşe geçmiş bir imparatorluk, işgal kuvvetlerine boyun eğmiş Padişah ve ona biat edenlerin vatanı yok olma sürecine getirdiğini görüyoruz.Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bir avuç vatansever arkadaşı, Vatanı bu tehlikeli durumdan kurtarmak üzere arkalarındaki halk gücüne dayanarak Halkın Egemenliğinin sembolü olan Büyük Millet Meclisini kurmuştur.

102 yıl sonra geldiğimiz nokta maalesef Türkiye’de çocuklar açısından gerçek anlamda kutlanacak bir  ”bayram” ortamının olmadığını göstermektedir. Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği çocuklar, kendilerinden büyük yüklerin taşıyıcısı olmak zorunda bırakılmışlardır. Çocukların fiziksel, zihinsel, eğitsel sosyal, kültürel ve duygusal gelişimlerine zarar veren politika ve uygulamalar her geçen yıl artarken, yaşam ve eğitim hakları başta olmak üzere sağlıklı büyüme gelişim hakkına aykırı adımlar atılmaktadır. Çocuklarımız eğitim biliminin evrensel ilkeleri üzerinden değil dini kural ve referanslara göre eğitilmeye çalışılmaktadır. Ancak siyasi iktidar çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamak için adımlar atmak yerine uyguladığı politikalarla her yıl binlerce dini vakıf ve cemaatlere teslim etmekte çocuklar eğitimden koparılarak evlenmeye zorlanmakta ya da çalışmak zorunda bırakmaktadır.Devlet okullarını ahtopot gibi saran kadrolarla dogmatik değerleri empoze eden müfredatlarla, İmamhatiplerle donatıp dini vakıflarla doldurulan ülkenin geleceğini karartılmaya çalışılmaktadır.

Anayasamızda zaten güvence altına alınmış olan “Demokratik ve Laik Sosyal Hukuk Devleti” ilkeleri çerçevesinde akıl ve bilimin önderliğinde çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma sorumluluğumuzla çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz”

CHP Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun

19 Mayıs 1919’ da Samsun’ da atılan ilk adımın, özgürlük yolunda yakılan ilk meşalenin 11 ay sonrası; Yani 23 Nisan 1920 tarihi aynı zamanda kurtuluş ile birlikte kuruluş’u örgütleyecek bir kutsal çatıya ait faaliyetlerin ilk günüdür.

              “Türkiye ile ilişkin bütün sorunların çözülmesi ile görevli ve her türlü dış ilişkilerde kendisiyle konuşulacak olan, ancak bu Meclis’in hükümetidir” diyerek bütün dünyaya verdiği mesaj çok çok anlamlıdır.Son yıllarda, Meclisimizin yaptırım gücünün Başkanlık sistemi ile ciddi bir kayıp yaşadığı hepimizin malumudur. En son yapılan yasa değişikliği ile, siyasi partiler için uygulanan baraj uygulamasında ki oranın düşürülmesi, meclis temsilindeki yelpazenin çeşitlendirilmesi değil, mecliste ki güç kaybına formül aranmasından başka bir şey değildir.

              102.Yılı; aslında geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için verilen en önemli bir armağandır. Tüm çocuklarımızın her günlerini bir Bayram coşkusu içerisinde geçirmelerini diliyor, hepsini sevgi ile kucaklıyorum”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.CHP’li Demirtaş, 102 yıl önce 23 Nisan’da, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk adımının atıldığını vurguladı.

Ünal Demirtaş, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde çalışmalarına başlayan Birinci Meclis, önce cumhuriyeti kurmuş, sonra da önemli devrimlere imza atmıştır. 23 Nisan, Türk ulusunun esareti reddedip bağımsızlığını tüm dünyaya ilan ettiği gündür. 23 Nisan 1920’de tutsaklık zincirlerini kıran Türk milleti, tarih sahnesine yeniden güçlü biçimde çıkmıştır. Türk demokrasisinin en önemli simgesi olan Meclis, bağımsızlık ruhu, özgürlük bilinci ve aydınlık bir gelecek umuduyla açılmıştır.” dedi.

CHP Zonguldak Milletvekili Demirtaş, 23 Nisan’ın, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olduğuna da dikkati çekti; “Ulusun egemenliğinin güvencesi olan Millet Meclisi’nin açılış günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiştir. Çocuklarımızın, doğru kararlar alabilen, hayatın güçlükleri ile baş edebilecek ölçüde donanımlı, bilimsel eğitim almış, uygar ve demokrat bireyler olarak yetiştirilmeleri en büyük hedefimizdir. En değerli varlığımız olan çocuklarımıza, savaşların son bulduğu, şiddetin engellendiği, gelecek kaygısı yaşanmayan, eşit eğitim, beslenme ve sağlık olanakları tanınan bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmalıyız.Bu duygu ve düşüncelerle, başta çocuklarımız olmak üzere bütün ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. Yüce Meclisimizin açılmasına önderlik eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı, özlem ve minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi Zonguldak İl Başkanı Fatih Keleş

“102. yıl dönümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışını ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ortak bir coşkuyla kutluyoruz. Bu bakımdan 23 Nisan 1920 tarihi, bu milletin önemli günlerinden birisi olmanın yanında, milletimizin her zaman en büyük güçlüklere bile kendi iradesiyle ve gücüyle karşı koyabileceğinin, her güçlüğü onurlu mücadelesiyle aşabileceğinin en büyük göstergesidir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, coşkumuzu, sevincimizi dünya çocuklarıyla paylaştığımız; dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarını çocuklar aracılığıyla bir kez daha yinelediğimiz özel bir bayramdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yılını, Milletimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

GMİS Genel Başkani Hakan Yeşil;

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Yönetim Kurulu adına “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” mesajı yayınladı.

Yeşil’in mesajı şöyle; “23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla ulusumuz tüm dünyaya egemenliğini ve bağımsızlığını ilan etmiştir.TBMM’nin açılışı ve Cumhuriyetimizin ilanıyla Anadolu insanı demokratik bir ortamda hak ve özgürlüklerini kullanmanın ayrıcalığına kavuşmuş, devletin gerçek sahibi olmuştur.Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” sözüyle devletin yönetiminin millete ait olduğunu vurgulamıştır.Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm ulusumuzun ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz”.

Reklam