Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Vakfı (ZOTEV) 14. Genel Kurulunu gerçekleştirdi. https://susmagazetesi.com/2022/04/21/zaman-endustri-meslek-lisesi-mezunlarini-vakfa-uye-olmaya-davet-ediyorum/ 1995 Yılında kurulan Vakıf gerek üyelerinin gerekse de eğitime katkı verenlerin dayanışmalarıyla okula, öğrencilere önemli destekler veriyor. İnsanın okuduğu, bir anlamda şekillendiği, geleceğe yönelik en önemli adım atıldığı basamaklardan birine, yıllar geçip tekrar geri dönüp ve okula bu kez aldıklarından, öğrendiklerinden bir şeyleri geri vermek, katkı yapmak kadar güzel, onurlu bir şey olamaz her halde.

Bende onbinlerce mezun vermiş Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-bizim dönemimizdeki adıyla (Endüstri Meslek Lisesi-EML)’de Ağaç İşleri-Şimdilerde Mobilya Dekarasyon bölümünde okumuş, mezun olmuş bir öğrenci olarak, kurulmuş olan ve okul öğrencilerine, okulun fiziki-teknik yanlarına yardımcı olmak adına hizmet veren ZOTEV’in üyesi olmaktan memnuniyetimi ifade etmek isterim.

ZOTEV’in kurulduğu günleri biliyorum. Vakfı kuranlar, görev alan, gerek mütevelli heyetinde, gerek yönetim kurullarında olan arkadaşlarıma, ağabeylerime, öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Emeklerine sağlık.

Bugün okulumuz ülkenin ihtiyacı olan ara eleman konusunda çok önemli bir yerde duruyor. Okulumuz aynı zamanda pilot okul olma vasfını da koruyarak, bilimin-teknolojinin gittiği yönde, Endüstri 4.0’ın yaşamımıza katacağı yeni olanaklara yönelik olarak öğrencilerimizi hazırlayan proje okul kapsamında yoluna devam ediyor.

Bizim dönemimizin nasıl ki, teknik elemanları, zanaatkarları, mühendisleri bu okulumuzdan çıktıysa, nasıl ki kentte hatta ülke yönetimlerinde siyasette-ekonomide, bürokraside önemli kadrolar verdiyse bu yolda hizmet vermeye devam ediyor.

Bu nedenle başta okul müdürümüz olmak üzere tüm eğitim emekçilerini tebrik ediyorum, kutluyorum.

ZOTEV’in 14.Genel Kurulunda, üyelerimizin, mütevelli heyetimizin önerileriyle yeni dönemde yeni yönetime seçildim. Bu konuda öneren, destek veren tüm ZOTEV ailesine teşekkür ediyorum. İnsanın kendi mezun olduğu okuluna hizmet etmek, o canlı bağı devam ettirmek ve eğitim ve öğretime bir damlada olsa katkı vermek güzel bir duygu.

Bende ZOTEV Genel Sekreteri olarak yeni dönemde elimden geldiğince bu katkıyı, desteği vermeye çalışacağım. Mütevelli Heyeti Başkanımız Erol Şeref’in ve Yönetim Kurulu Başkanımız Fikret Zaman’ın sık sık dile getirdiği, “Endüstri Meslek Lisesi Mezunlarımızı vakfa üye olmaya-destek vermeye çağırıyorum.

Gazeteciler İftarda birlik mesajı verdi

Uzun süredir gazetecilerin kendi içinde bu kadar hareketli olmamıştır. Benimde üyesi olduğum Karaelmas Gazeteciler Derneği kon[1]gresi gerçekleşiyor. İki adaylı bir kongre olmasından olacak bu kez oldukça gündem oldu.

Bir kişi çok şeydir denir. Bir kişi çok şeyi değiştirir. O nedenle seçimlerde bazen bir oy çok önemli denir. Yani bir oy iktidarları kuruyor, iktidarları deviriyor.

KGD bu kez kıyıda köşede hangi üye var onlara kadar ulaşıldı, arandı, destek istendi. İyi bir yarış. Taraflar her ne kadar-içeriden-dışarıdan- olaylara müdahil olunsa da bu seçimin genel ruhu olarak almak lazım.

Çünkü, bugün basın meslek kuruluşu seçimi -dışarıdan- konusu tartışma yaratsa da, basının ruhu olmuş, alışkanlığa dönüşmüş olaya müdahil olma hali var zaten.

Yani denir ya, medya dördüncü kuvvet. İşte o kuvvet mesleki gelişkinlikten çok, özellikle farklı seçim zamanlarında, taraf olmuş, yönetimleri seçmesine ön ayak olmuş, daha da üst perdeden söylersek iktidarları kaldırmış, indirmiş bir medyadan bahsediyoruz.

Yani bizde çok Anadolu kavramıyla ‘hırlı’ değiliz.

Bizde seçimlere, parti İl Başkanları seçimlerine, milletvekili seçimlerine, sendika seçimlerine, meslek Odası seçimlerine vazifemiz olmadığı halde müdahil olduğumuz, şimdiki deyimle -dışarıdan- müdahale ettiğimizi bilmeyen yoktur.

Diyeceğim o ki, bir samimiyet, belki özeleştiri, belki alçak gönüllülük, belki mesleğin gerekleri, belki etik kurallar, belki diplomasi, işte bunları yaşama geçirebilir, empati yeteneğimizi geliştirebilirsek belki bugün yazdığımız, çizdiğimiz birçok şeyi yapmayan, toplumsal ilişkide daha seviyeli, daha ciddi, daha güvenilir, daha işlevli hale gelebiliriz.

Gençliğin heyecanı, aktivitesi, yeni dönemin ruhunu anlamamıza yardım ederken, üst kuşağın, deneyim, birikim, tecrübesinin yan yana gelişini pratik olarak hayata geçirebilmeliyiz.

Kentin daha demokratik, yaşanabilir, özgür ve daha güçlü olmasına da katkı sağlarız.

Kavganın da o zaman bir amacı, anlamı olur.

İftarda verdiğimiz birlik bakalım yaşamda nasıl devam edecek.

Sağlıcakla kalın.

Reklam