Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer,  ilimizde görev yapan basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.

27 Nisan Çarşamba günü üniversitemiz yemekhanesinde düzenlenen iftar programına Rektör Prof. Dr. Özölçer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal ve Basın ve Yayın Halkla İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Tuğba Akdal ile çok sayıda ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.

Yerel basın çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği iftar yemeğinde, Rektörümüz ve gazeteciler samimi bir sohbet ortamında şehir, üniversite ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundular.

Rektör Özölçer yaptığı konuşmada, bölgenin ve ilimizin en önemli dinamiklerinden biri olarak Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin bilime, sanata, kültüre ve evrensel değerlere yatırım yapmaya devam edeceğini ifade eden Rektörümüz,  üniversitenin gelişmesi ve yükselmesi adına çaba gösteren her kişi, kurum ya da kuruluşla birlikte çabalayacaklarını, üniversite-şehir bütünleşmesini güçlendireceklerini söyleyerek, basın mensupları ile de karşılıklı işbirliği içinde olacaklarının altını çizdi. Gazetecilerin dışa açılan bir göz olduğunu ve önemli bir kamu hizmeti yürüttüğünü belirten Özölçer, kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, halkımızın gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan basın mensuplarına kente ve üniversitemize olan katkılarından dolayı teşekkür etti.

Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’in basın toplantısından başlıklar

Genel Sekreter Hayri Bulazar ile devam etmeyeceklerini açıkladı

Özölçer, kendi ekipleriyle çalışma hakları olduğunu söyleyerek, “Geçmişi bırakalım demiştik. Kimse sormadı ki rektör yardımcısı değişecek mi diye. Kendi ekibimizle çalışma hakkımız var. Genel sekreterimiz şuan izinli. Ayrılmak istediğini kendisi de söylemişti. Kendi ekibimiz ile çalışacağız. Sadece genel sekreter değil herhangi bir fakültenin dekanı ile de sorun yaşayabiliriz. Çalışmak istemeyebiliriz. Buna böyle bakmak lazım” dedi.

“Tıbbi onkolog eksiğimiz var, Çözüm de bulacağız”

Özölçer, “Tıbbi onkolog eksiğimiz var. Orasını bir miktar çalışıyor zaten. Bazı şeyler yapılıyor ama ihtiyacımız hhat safhada. Devlet hastanesinde iki onkolog var. Onlardan faydalanabilir miyiz onun çalışmasındayız. Bayram sonunda anlaşabilirsek hocalarımızın da istemesi gerekiyor. İnşallah olumlu sonuçlanır. Bizim imkanlarımız daha büyük. Servisimiz var atıl durmaması çalışması gerekiyor. Hastaların bizim gibi yerlerde hizmet alması gerekiyor. Bunlar kanser hastası en iyi yerde en iyi hizmeti alması gerekiyor. Görüşmeler devam ediyor. İlerleme var çözüm de bulacağız. Bakanlıktan da kopartacağız. Öğretim üyesi de bulacağız. Zonguldak için çok önemli konu. Hastalar açısında da bizden de ilerleme olacak.” dedi.

“ Kendimi sorumlu hissediyorum”

“Burada 22. senem. Mühendislik fakültesi ve tıp fakültelerinde çok büyük hizmetlerimiz var. İşlerimizi aksatmak uğruna bizden ne istediyse yaptık. BEÜ’ nün son hali bizi memnun etmiyordu. Bir şeyler yapabilmek için aday olduk. Ben Zonguldaklı değilim ama 22 yıldır buradayım. Kendimi sorumlu hissediyorum. Burayı kendi evladımız gibi sahiplendik. Hep birlikte çalıştık. Aday olmak farzdı bizim için.

“Kentin problemlerini birlikte çözmeye çalışacağız”

Bundan sonra inşallah BEÜ de sıçrama dönemi gerçekleştirmek istiyorum. Ekibimiz sağlam. Bayram sonrası daha iyi çalışacağız. Filyos projesi var. Bu hem kenti hem Üniversiteyi büyüyecek. Biz makinenin bir dişlisiysek basın başka bir dişlisi valilik başka bir dişlisi. Birlikte bir şeyi başarabiliriz. Kimse süpermen değil. Tek başına olmaz. Bazı şeyler kolay olmuyor. Bu bizi şehirden uzaklaştırmadı. Kentin problemlerini çözmeye çalışacağız. Sanayi turizm ve üniversite iç içe geçemediğinde hayali problemler ortaya çıkıyor. Önemli olan asıl problemi çözmek. Üniversitenin bunu yapabilecek kabiliyeti var.

“Açık, şeffaf bir yönetim tarzı geliştireceğiz”

BEÜ’nün son yıllarda yaptığı her şeyi yayınlayacağız. 4 sene sonra geldiğimizde nasıldı şimdi nasıl oldu diye bakacağız. Bir şeyler yaptıysak nasıl yaptığımızı siz değerlendireceksiniz. Üniversitenin pek çok sorunu vardı. Biliyorsunuz ilk öncelik tıp fakültesi ve maden bölümü. Başka bir şey söyleyen olmadı. Tıp fakültesi önceliğimiz olacak. İnsan hayatı çok önemli. Yapılan yatırımlar boş durmaması gerekiyor. Bazı anabilim dallarında sorunlar var. Yakında yeni sürprizlerden bahsedeceğiz. Yeni poliklinik yapılırsa birçok sorun çözülecek. En önemlisi temizlik ve hastaların alacağı hizmetler. Biz burada hizmet ediyoruz. Milletimizin verdiği paralarla yetiştik.

33 bin öğrencimiz var 11 ayrı kampüsümüz var. 4 bin personelimiz var. Burayı idare etmek kolay değil. En önemlisi BEÜ Hastanesi var. Problem değil ama idaresi çok zor. İlk ziyareti oraya yaptık.

Hastanenin problemlerinin bilincindeyiz. Bazı sorunları çözmek diğer sorunlar için bize zaman kazandıracak. Herkes hastane ve maden bölümü diyor. Farkındayız. Öğrencilere eğitim vermek de bizim görevimiz. Bunun da önemini unutmamak gerekir

Davete katılan basın temsilcileri de Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin gazeteciler için önemli haber kaynakları olduğunu vurgulayarak, Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’e hayırlı olsun temennisinde bulundu.