Halk ozanı Aşık Veysel’in adı memleketi Sivas’ta okuldan kaldırıldı. Aşık Veysel Ortaokulu’na AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim Bir-Sen’in Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın adı verildi.

“Ben giderim adım kalır/Dostlar beni hatırlasın” diyen halk ozanı Aşık Veysel’in adı, memleketi Sivas’ta okuldan kaldırıldı. Okula AKP’ye yakınlığıyla bilinin Eğitim Bir-Sen Kurucu Genel Başkanın Mehmet Akif İnan’ın adı verildi.

1999 yılında Sivas merkezde Aşık Veysel İlköğretim Okulu olarak açılan ve 4+4+4 düzenlemesi sonrasında Aşık Veysel Ortaokulu olan okula Eğitim Bir-Sen’in Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın adı verildi.  

Fatih Mahallesi’nde bulunan Aşık Veysel Ortaokulu, okulun yakınında yapılan yeni binaya taşındı. Yeni binaya Aşık Veysel’in adı yerine Mehmet Akif İnan’ın adı verildi, okulun adı Mehmet Akif İnan Ortaokulu oldu.

Boşalan Aşık Veysel Ortaokulu binasına ise 2019 yılında başka bir mahallede Fatih Anadolu Lisesi adıyla açılan lise taşındı ve bu okulun adı da Fatih Şehit Muhammed Demir Anadolu Lisesi oldu. 

Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrilan köyünde doğan ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu’nun adının okuldan çıkarılması Sivas’ta tepkiyle karşılanırken, değişikliğe dair Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü ya da Sivas Valiliği tarafından bir açıklama yapılmadı.(Evrensel)

Reklam