Kentte olduğu gibi Tüm ülke, eğlence ve festivaller , alkol ve ‘ahlaki’ değerleri öne sürerek birçok sanatçıya yönelik, bir anlamda yaşam ve düşünce alanına yönelik baskı ve yasaklamalarla gündemde.

Zonguldak’da Gençlik Festivalinde Alkol konusu öne çıkarken, İsparta’da, Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

Zonguldak Kadın Platformu toplumun ve özellikle kadınların yaşam ve düşünce alanına yönelik olarak gelen baskıcı ve yasaklayıcı tutuma yönelik tepki gösteren basın açıklaması yaptı.

Zonguldak Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Muazzez Derya Akar  , “#MelekMosso yalnız değildir”diyerek şu açıklamayı yaptı:

“Daha önce Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında Melek Mosso’nun 3 Haziran’da bir konser vereceği duyurulmuştu. Ancak Isparta Belediyesi tarafından duyurusu yapılan konser, bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından hedef gösterilmiş

 Daha önceden bazı STK Mosso için “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapılmıştı.

Sanatçı Melek Mosso, daha önce verdiği bir konserinde “Açmak istiyorsanız açın, konuşmak istiyorsanız konuşun. Kimsenin nasıl davranmanız gerektiğini, ne yapmanız gerektiğini, nasıl giyinmeniz gerektiğini söylemesine ihtiyacınız yok kızlar. Sizin kendi kanatlarınız var. Kimsenin kanatları altında durmaya ihtiyacınız yok. Uçun”ifadelerini kullandığı için hedef gösterilmişti .

Toplumun bazı kesimleri kadınların nasıl giyineceğini, nasıl konuşacağını belirlemek istiyor. Geçtiğimiz yıllarda hamile kadınların parkta yürüyemeyeceğini, Kadınların sokakta gülemeyeceği vb söylemler bazı kesimler tarafından dillendirilmişti.

Melek Mosso gibi Aynur Doğan’ın Kocaeli’deki konseri AKP’nin yönetimde olduğu Derince Belediyesi tarafından iptal edilmişti. Müzisyen Niyazi Koyuncu da, Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25 Mayıs’ta Sahil Meydanı’nda düzenleyeceği etkinliğin AKP’li Pendik Belediyesi tarafından engellendiğini açıklamıştı

Güngeçtikçe iptal edilen konser sayıları ,festival sayılarında artış yaşanmaktadır. Bunun nedeni toplumun eğlenmesinden bir araya gelmesinden korkan gerici yapılardır. Korkularına kılıf uydurmak için Ahlaka sığınmaktadırlar .

#MelekMosso yalnız değildir. Yaşasın Kadın Dayanışması!

Reklam