Gezi Direnişi’nin 9.Yılı iktidar ve muhalefetin ana gündemini oluşturmaya devam ediyor.AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Gezi’ ve 9 yıl önceki eylemleri hedef alan değerlendirmelerine karşı farklı toplumsal kesimler tepkilerini sürdürüyor.

Zonguldak Kadın Platformu, “Gezi Ruhu, Eril Küfür Dilini Ve Karanlık Zihniyeti De Yenecek!” başlığını taşıyan basın açıklaması yaptı.

Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Muazzez Derya Akar yaptığı basın açıklamasında; “Halkın AKP iktidarına ve Tayyip Erdoğan’a olan öfkesinin direnişe dönüştüğü Gezi eylemlerinin ilk gününden itibaren biz kadınlar da kent merkezlerinde, caddelerde, sokaklarda, parklarda özgürce ve eşit bir biçimde var olmanın mücadelesini verdik. Kadınları aileye, evlere mahkûm etmeye çalışan, kamusal alanları erkeklere ait kılan patriyarkal sisteme karşı çıktık. Kürtajı fiilen yasaklayan, ne giyeceğimizi nasıl yaşayacağımızı kaç çocuk doğuracağımızı söyleyen, erkek şiddetini besleyen, kadını esnek, güvencesiz ve ucuz emeğin kaynağı olarak gören,   LGBTİ+’lar üzerindeki baskıları artıran AKP hükümetine karşı yaşam alanlarımıza sahip çıkmak için direndik. Direnişin sürdüğü sokaklarda kendimizi daha güvende hissettik. Bu güveni korumamız gerektiğini düşündüğümüz için de direniş boyunca parkları da, geceleri de, sokakları da, barikatları da terk etmedik.

Gezi Direnişinde bu kadar çok kadının direnişin içinde yer alması birikmiş bir öfkenin göstergesiydi.    Kadınlar her yerde olduğu gibi, Gezi direnişinde de isyana ses verdi.   “Küfürle değil, inatla diren!” diyen kadınlar olarak, İktidara geldiği günden bu yana erkek egemen sistemin her türlü argümanı kullanan siyasi iktidar ve her geçen gün pervasızlaşan Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gezi eylemlerine katılanlara karşı kullandığı cinsiyetçi dili kabul etmiyoruz. Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz üzerinden geliştirilen her türlü saldırıya karşı mücadelemizden geri adım atmayacağımızı bir kez daha söylüyoruz. Milliyetçi, tekçi, dinci, muhafazakâr, mafyatik, kadın düşmanı,  homofobik politikalarınızla, tutuklama ve gözaltılarınızla Gezi’yi itibarsızlaştıramazsınız. Gezi umudun direnişin simgesidir. Bu direnişin meşruluğunu çarpıtmanıza ve küfürlerinizle yok saymanıza izin vermeyeceğiz. (Arşiv Foto)