Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde düzenlenen “Zonguldak Ekonomisinde Dönüşüm Fırsatları” Panelinde konuşan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, “Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak içinde yaşadığımız dönüşüm sürecinde pozitif bir aktör olmaya çalışıyoruz. Dünya artık küresel bir köy haline geldi ve hiçbirimiz dünyada gelişmelerden bağımsız halde değiliz. Dünya 4. endüstri devriminin getirdikleri ile yüzleşiyor, bir yandan bunun adaptasyon süreci var. Bir yandan Avrupa Birliği’nin yeşil mutabakat uygulaması Paris iklim anlaşması gibi hayatımızın ekonomimizin bir parçası oluyor. ” dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi organizasyonu ile moderatörlüğünü Dr. Öğretim Üyesi Sinan Yılmaz’ın yaptığı “Zonguldak Ekonomisinde Dönüşüm Fırsatları” konulu panele Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tahir Karaoğuz Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Panele İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Yıldırım, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Yıldırım ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Yıldırım: Filyos Projesi Zonguldak’ın Önüne 100 Yıda Bir Gelebilecek Bir Şans

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ertuğrul Yıldırım, Zonguldak’ın Bartın ve Karabük’ün il yapılması ile birlikte küçülme sürecine girdiğini ancak Filyos projesi ile Zonguldak’ın tarihi bir fırsat yakaladığını ifade etti. “Zonguldak Ekonomisi Filyos projesinin getirdiği dönüşüm” konusunda çarpıcı ve önemli değerlendirmelerde bulunan Prof Dr. Yıldırım, Filyos projesini Zonguldak’ın önüne gelebilecek büyük bir şans olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Zonguldak doğal avantaj ve dezavantajlara sahip bir şehir. Şehrin tarihsel geçmişi kömürle yorulmuş ve şekillenmiştir. Zonguldak’ın bu durumu aslında Hem avantaj hem dezavantaj. Dezavantajlı olan kısmı Ticaret Sanayi ve bilimum iktisadi faaliyetler sadece fiziki varlıklarla oluşabilen unsurlar değil, kültürel, tarihsel bir geçmiş istiyor. Uzunca bir hikayesi olması gerekiyor. Zonguldak’ın hikayesi Uzunca bir süre Kömür ile oluşmuş ancak günümüzde artık kömürün yerine onun önemini azaltmadan ancak payını küçülterek diğer sektörlerin payını genişleterek farklı ağırlıkların ortaya çıkması gerektiği bir şehirden bahsediyoruz. Zaman içerisinde bu durumun Çok da fazla ortaya çıkamadığını biliyoruz. Bu yine Zonguldak’ın doğal dezavantajları ile alakalı bir meseledir. Zonguldak’ın deniz kıyısında olması interlantını da zaman içerisinde kaybetmesi gibi bir durum söz konusu. Özellikle kendi içerisinden Bartın gibi, Karabük gibi iki tane şehir çıkarması Zonguldak’ın zaman içerisinde küçülme eğilme girmesine yol açan önemli bir unsurdur. Şimdi Filyos projesi ile birlikte bir değişim söz konusu. Filyos liman projesi ve endüstri bölgesi Zonguldak 100 yılda bir gelecek bir fırsattır. 100 yıl önce kömür gelmiş ve bugün de bu geliyor. Filyos projesi o nedenle bu değişim mi dönüşüm fırsatını çok iyi değerlendirmek ihtiyacı var. Eğer bu fırsat bir şekilde kaçırılırsa ne yazık ki bu fırsat bir daha ne zaman gelir bilinmez o yüzden iyi değerlendirme ihtiyacı vardır.”

Demir: Kömür Bizim Varlık Sebebimiz

Panelde konuşan Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir’de, ” Kömür bizim varlık sebebimiz. Kömürü sürdürebildiğimiz kadar sürdüreceğiz.” diyerek şöyle konuştu; “Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası olarak içinde yaşadığımız dönüşüm sürecinde pozitif bir aktör olmaya çalışıyoruz. Dünya artık küresel bir köy haline geldi ve hiçbirimiz dünyada gelişmelerden bağımsız halde değiliz. Dünya 4. endüstri devriminin getirdikleri ile yüzleşiyor, bir yandan bunun adaptasyon süreci var. Bir yandan Avrupa Birliği’nin yeşil mutabakat uygulaması Paris iklim anlaşması gibi hayatımızın ekonomimizin bir parçası oluyor. Dünyada Ticaret savaşları hız kazanmış durumda ve tüm dünyada olduğu gibi bunun Türkiye’de etkileri var ve aktif ve bölgesel çatışmalar maalesef hayatımızı bir parçası. Özellikle de bizim coğrafyamızda hem güneyimizde, hem kuzeyimizde ve hem de Doğduğumuzda sürekli bir savaş hali var dünya ve ülke bunlarla cebelleşiyor. Hızlıca ülkemizin bize göre önemli gündemine değinirsek insan kaynaklarınım gelişmesi bize göre özel sektör olarak öngördüğümüz hep beraber çalışmamız gereken alanlardan birisi. Maalesef bugünlerde meslek liselerimizden ya da üniversitemizden yetişen insan gücünün yetkinlikleri ile piyasada Türk özel sektörün ihtiyaç duyduğu yetkinlikler arasında ciddi bir açıklık var. 21 yüzyılda Türkiye’yi çok daha ileri taşıyacak insanları yeterince ve yeterli kalitede yetiştiremediğimizi maalesef söyleyebiliriz Bu ülkemiz için temel bir çalışma alanıdır Argo ve inovasyon ekosistemini iyileştirilmesi ihracatımızdaki katma değerin yükseltilmesi Ve bu çok önemli bir çalışma alandır bu alanda özellikle Zonguldak Bülent Ecevit üniversitemiz ile birlikte çok güzel çalışmalarımız var Bu da ülkenin önemli bir gündemi. Yapısal reformlarımız var biliyorsunuz 30 senedir konuşuyoruz Ara ara mesafe oluyoruz. Bu ara yavaşladığımız bir dönem maalesef ülkemizin tekrar yapısal reformlar gündemine dönmesi gerekiyor. Kronikleşmiş bazı dertlerimiz var. Devlette borçlu, vatandaşta borçlu. Bu ülkenin tamir etmesi gereken önemli bir sorunudur. Gelelim bölgemizin gündemine Biz biliyorsunuz Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak 3 il birlikte çalışıyoruz; Zonguldak, Bartın ve Karabük olarak ve bölge için söyleyeceğimiz temel kavramlar bunlar aslında. Biz mevcut sektörlerde büyük derinleşme, oradaki sorunları çözme, oradaki katma değerimizi arttırmak gibi bir derdimiz var kömür bizim varlık sebebimiz. Kömürü sürdürebildiğimiz kadar sürdüreceğiz. Demir Çelik sektörü bizim için hayati bir sektör, ama demir çelik sektöründe yeterince halen daha katma değerli alanlara hala giremediğimizi söyleyebiliriz yani Erdemir’in ve Kardemir’in bölgede olmasının avantajını yeterince kullandığımı söylemek zor bu alanlarda Biz de oda olarak kafa yoruyoruz ve önemli bir gündem maddesidir” ifadesini kullandı.

Kesikoğlu: Teknopark Zonguldak İçin Önemli Bir Sistem

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ferdi Kesikoğlu ‘da konuşmasında, Teknopark hakkında önemli bilgiler verdi ve Teknoparkın Zonguldak’ın önemli bir ekosistem haline geldiğini ifade etti. Panel konuşmaların ardından katılımcıların sorularıyla devam etti.


Reklam