Türkiye gündeminin, siyasetinin ana gündemi şiddet konularına dönmüş durumda.Üstelik şiddetin  boyutu her geçen gün artarak ve meşrulaştırılarak devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde DEVA Partisi Milletvekili ve Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu’na yönelik Polisin tutumu ve Emniyet Genel Müdürlüğü; dün haksızlığı, kabadayılığı, hukuksuzluğu koruyan bir metin yayınlaması kamuoyunda  tepkilere neden olmuştu. DEVA Partisi 81 İlde Eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı.İl Başkanı Fatih Keleş yaptığı basın açıklamasında; “Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk tanımazların devlet katında görev yapacağı yer olmadığını biliyoruz,Hukuksuzluklara, kabadayılıklara geçit vermeyeceğiz” diye açıklama yaptı.

Yine geçtiğimiz ay CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun SADAT Güvenlik Kuruluşunun önüne giderek, “Şu anda önünde bulunduğumuz SADAT bir paramiliter kuruluştur.” diyerek şiddete ve şiddetin güç aldığı makamlara, iktidara yönelik sert tepki göstermişti.

Dün Cumhur İttifakı ortağı, MHP Lideri Devlet Bahçeli TBMM’de yaptığı Grup konuşmasın da, küfürün, ahlaki bozulmanın ve özellikle kadına yönelik şiddetin ülkemizde geldiği boyuta dikkat çekti.

Kısaca iktidarın şiddete yönelik tutumu alenen, açık şekilde her noktadan dışarıya vurmaya başladı.

İktidarın bu tutumundan güç alan kurumlar, kişiler ve makamlar bu tutumlarını yaşamın her alanına sistematik olarak yayarak bir anlam da da korku psikolojini daha da güçlendiriyorlar.

Kentte Cuma Günü yaşanan ve kamuoyuna yansıyan Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Müdürü Rüştü Moğul ve hemşire Duygu Güneş arasında yaşanan olay bu söylediklerimizi teyit niteliğinde.

Zonguldak Kadın Doğum Hastalıkları Hastanesinde Yeni Doğan Üniversitesinde 4 yıldır hemşire olarak görev yapan Duygu Güneş Hastane Müdürü Rüştü Moğul tarafından sözlü ve fiziksel şiddete uğradığını dile getiren basın açıklaması yaptı.

KESK’e Bağlı SES Zonguldak Şube’sinde yapılan basın açıklamasına SES Zonguldak Şube Eş Başkanları Aytekin Aygün, Döndü Temel ve SES Yönetim Kurulu Üyesi Muazzez Derya Akar ile Şiddete uğrayan Duygu Güneş katıldı.

Yaşadığı olayı basına aktardı. Duygu Güneş”Bu hayatta en savunmasız doğa, hayvanlar, çocuklar ve kadınlardır.  Ben hayvanı korumaya çalışırken bir kadın olarak şiddete uğradım” dedi

SES Zonguldak şube eş başkanı Aytekin Aygün”İş yerlerimizde şiddetsiz ve sağlıklı bir çalışma ortamının kurulması için, şiddete karşı çıkan tüm örgütlerin, herkesin karşı tavırlarını ortaya koymaları gerektiğini düşünüyoruz.  Birimize gösterilen şiddet hepimize gösterilmiştir.  Bugün bir hemşirenin elinin üstüne kapatılan kapı yarın hepimizin yüzüne kapatılacaktır. Bugün bir hemşirenin kollarını sıkıp morartan eller yarın hepimizin soluğunu kesecektir.” diye tepki gösterdi.

Olayın kamuoyuna yansımasından sonra, Memur-Sen’e Bağlı Sağlık-Sen Şube Başkanı Ali Kara, konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Açıkçası Başkan Ali Kara’yı tanımasam belki farklı bir yorum yapabilirdim.Tanıdığım, sohbet ettiğim Kara’nın olayı objektif değerlendirmeyerek, kendi açıklamasında belirttiği gibi, “Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde hastane müdürü ve hemşire arasında bir kedinin hastane dışına çıkarılması gibi basit bir olayın bir anda hayvan düşmanlığı ve hemşire hanımın darp edilmesine kadar taşınmasını Sağlık Sen olarak hayretle izliyoruz” demesine çok üzüldüm.

Hemşire Duygu Güneş yaşanan olayın hemen ardından, servisine gitmiş, ve polisi çağırmış, ilgili doktordan darp raporu almış ve bunları da kamuoyu ile paylaşmışken olaya’basit’ olay demesi, ayrıca, “Hastane içerisinde çözülmesi ve dışarı yansımaması gereken bu kadar basit bir olayın farklı boyuta çekilerek kamuoyu önünde tartışılmasının kurumsal kimliklere zarar vereceği hakikatini hatırlatır” demesi ise daha da ürkütücü bir açıklama olarak değerlendiriyorum.

Sayın Ali Kara’nın çocuğuna yapılsaydı aynı davranış o zaman da ‘Basit’ ve ‘dışarı çıkmaması’nı mı önerirdi.

Şunu açık söylemek lazım ki, bir sendika başkanının, emekten yana ve özellikle kadına,canlıya yapılan bir saldırıda böylesine tutum alması  tamda bugünün algı yönetimini, hukuksuzluğa sahip çıkmayı, makamdan güç almayı tarif eden bir tutum olarak görülmektedir.

Duygu Güneş’e yapılan, özelde tüm hayvan dostlarına ve kadınlara, genelde ise tüm sağlık emekçilerine yapılmıştır.

SES Başkanı Aytekin Aygün’ünde belirtiği gibi, “Sağlık emekçileri hangi şartta olursa olsun şiddetin uygulayıcısı ya da destekçisi olamaz, olmamalıdır.”.

Yaşanan bu olaya kadınların, hayvan severlerin, kadına şiddeti her dakika ağzından düşürmeyenlerin sesiz kalması ise ayrı bir tartışma konusu.

Sağlıcakla kalın

Reklam