Belgesel fotoğrafçı İbrahim Akyürek’in Yedikule Gazhanesi (Serotonin 2) fotoğrafları SALT Kültür’ün İstanbul’daki etkinliğine davet edildi.

1992 yılında Yedikule Gazhanesinde “Serotonin 2” etkinlikleri gerçekleştirilmişti. Çoğunluğu sanat akademisi çevresinden sanatçılar günlerce süren etkinliklerin hem hazırlayıcısı hem katılımcısı olmuşlardı.

Gazhanedeki toplu etkinlikler sırasında bir yandan üretim sürerken, bir yandan Gazhane, emekliliği yaklaşan işçilerin hak arayışlarına sahne olmuştu. Etkinlikten kısa bir süre sonra gaz üretimi de tamamen sonlandırılmıştı.

2011 yılında kurulan SALT (Kültür Sanat ve Araştırma), İstanbul’da Galata ve Beyoğlu’ndaki salonlarında faaliyetlerini sürdürüyor.

Eylül 2022’de düzenlenecek “Sahnede 90’lar” isimli kapsamlı sergi 1980’lerin ikinci yarısından itibaren, özellikle 1990’larda modern dans, alternatif tiyatro ve güncel sanata yeni bir ifade alanı sağlayan performans sanatına odaklanacak. Araştırma sergisi kapsamında 1989 ve 1992 yıllarında gerçekleşen “Serotonin 1” ve “Serotonin 2” sergilerine de yer verilecek.

İbrahim Akyürek, daha önce Yedikule ve Hasanpaşa Gazhanelerinde düzenlenen etkinlikleri “Gazhaneler’de Şenlik Var!” başlığı altında Zonguldak’ta sergilemişti.

Şimdi, Hasanpaşa Gazhanesi (Kadıköy) ‘Müze Gazhane’ olarak çalışmalarını sürdürürken, Yedikule Gazhanesi müze olmayı bekliyor.

Sergi Odası (Kültür Sanat Ortamı) kurucusu olan İbrahim Akyürek İFSAK ve ZOKEV üyesi. 

https://9zfg.blogspot.com/

Reklam