20 Temmuz 2022 günü itibariyle başlayan ‘Adli Tatil’ kamuoyunda tüm Adliye çalışanlarının tatile girdiği algısı üzerine basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen’e Bağlı Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Köksal Tunçtürk; “Tüm kamuoyu bilmelidir ki adı “Adli Tatil” olan bu tatilin, Hakim/Savcı sınıfı dışında kalan ve yıl boyunca gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden adliyenin tüm yükünü omuzlarında taşıyan; Müdüründen Katibine, Teknik personelinden Mübaşirine, Sosyal Hizmet Uzmanından Şoförüne… Hiç bir yargı çalışanını kapsamamaktadır.”dedi

Tunçtürk açıklamasında şu görüşlere yer verdi, “Tüm çalışanların değil de sadece Hakim/Savcı sınıfının tatili olan “Adli Tatil”e 20 Temmuz 2022 günü itibariyle girmiş bulunmaktayız. Kamuoyunda sanki tüm Adli Yargı çalışanlarının bu tatilden faydalanıyor gibi lanse edilerek algı yaratılmış olmasına anlam veremiyorum.

Tüm kamuoyu bilmelidir ki adı “Adli Tatil” olan bu tatilin, Hakim/Savcı sınıfı dışında kalan ve yıl boyunca gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden adliyenin tüm yükünü omuzlarında taşıyan; Müdüründen Katibine, Teknik personelinden Mübaşirine, Sosyal Hizmet Uzmanından Şoförüne… Hiç bir yargı çalışanını kapsamamaktadır. Bu birimlerde ve ünvanlarda görev yapan ve adını sayamadığım diğer tüm ünvan ve birimlerde görev yapan cefakar mesai arkadaşlarım adı tatil olan “Adli Tatil”de de görevinin başındadır. Üstelik bu dönemde de yoğun iş yükü ile boğuşmakta ve iş kanununa göre tatil döneminde çalıştırılmasına rağmen bu mesai arkadaşlarımıza fazla mesai ücreti de verilmemektedir.

YETER! Bu ayrımcılığa artık bir son verilmesini istiyoruz;

Ya adını değiştirin bu tatilin “HAKİM/SAVCI TATİLİ” yapın ya da kapsamını değiştirin tüm personel yararlansın.

Eşitlik ve adalet hepimiz için!

Reklam