Türk Eğitim Sen Zonguldak Şubesi Başkanı Şahin Ören, Kasım ayında yapılacak uzman öğretmen ve Başöğretmen sınavının yapılmaması gerektiğini sınav yerine kıdemin esas alınması gerektiğini ifade etti. Zonguldak’ta 139 tane büyük okulun büyük onarımda olduğunu ve yeni eğitim öğretim sezonunu hazırlandığını Ayrıca Zonguldak’ta yeni anaokulları açılacağını ifade eden Türk eğitim-sen şube başkanı Şahin Ören önemli açıklamalarda bulundu.

Şahin Ören yaptığı açıklamada, “Tabii henüz tatilin ortalarındayız. Öğretmen arkadaşlarımız köylerinde Bir kısmı tatil beldelerinde bir kısmı da ekonomik sebeplerden dolayı evlerinde oturuyorlar. Dolayısıyla ben Türk Eğitim Sen Zonguldak Şubesi olarak Bizler yine okullarımızı ziyaret halindeyiz. şu anda bazılarında büyük onların bazılarında küçük onarımlar olmak üzere okullarımız yeni eğitim öğretim dönemine hazırlanıyorlar şu anda. 139 okulda büyük bir onarım var.” dedi.

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin Ören,  “Okullarımızda da yine badana Efendim korkuluk yapımı duvar yapılmazsa zeminlerini düzeltilmesi hijyen gibi noktalarda da hemen hemen bütün okullarımız çalışma halinde ve yine eğitimi öğretim yılına çocuklarımızın daha sağlıklı ve hijyenleri ortamda eğitim öğretim yapma için hazırlanıyor. Eğitim ordusunun yönetim kısmı hala tatil görmedi ama yeni dönemi hazırlamak için herkes elinden geleni yapıyor” dedi.

Yeni Ana Okulları Açılacak..

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin Ören, “Yeni okul kapsamında bir sürü Anaokulu gündeme gelecek bunlardan kaç tane yapılacak, zaten bir kısmı planlamıştı geçen yıldan. Bu yıl ilimizde okul öncesine çok ciddi bir önem verildiği için bakanlığımızca önemli sayıda bir Anaokulu açılacak ” dedi.

Liselerden Sonra Artık İlk Ve Orta Okullara Da Ödenek Verilecek. Bağışlar Yasaklandı

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Şahin Ören, “Liselere ödenek geliyordu devlet tarafından işte bunun belli harcama kalemlerinde onların bütçelerinde para aktarılıyordu. Ama bu aynı şey ilkokul ve ortaokullar için geçerli değildi. Peki bu açığını Nasıl gidiyor orada ilkokul ortaokul Tabii Okul aile birliklerini baskılayarak onların çalışmalarını zorlayarak işte iş adamlarında zorlayarak bağış kabul edilerek bu ihtiyaçlar gideriliyordu  bazı okul müdürlerimiz ise zorunluluktan dolayı bu bağışın zorunluluktan ve biraz da keyfiyetten dolayı bazılarında Hatta bu 5000’ler 6.000’lerde 10 bin lira Varan bağışlar talep edilmekteydi Tabii bunu veren var veremeyen var En son gelen bir yazıyla bağış alınmasının Artık tamamen öncülük bir durum var Buna rağmen ufak tefek isteyenler var mı var ama artık şunu kamuoyuna şu bilgiyi verebiliriz artık okulda ortaokullara bundan sonra devlet tarafından ödenek verilecek. Hatta yine iyi milli eğitim yetkilinin aldığımız bilgilere göre de bazı okulların hesaplarına paralar yatmaya başladı. Onun için Yani bütün anlamlarıyla beraber eğitim öğretime hazırlanıyor eğitim yöneticisi arkadaşlarımız eğitim liderlerimiz hazırlanıyor” dedi.

Uzman Öğretmen Ve Baş Öğretmen Sınav Yerine Kıdeme Göre Belirlensin Bir başlıkta açmak gerekirse eğitimi Öğretim alanında bu yaz tatili öğretmene zehir oldu dersek yalan olmaz bunun birincisine birincisi ekonomik sebepler yani almış başına gidiyor enflasyon bütün halkımızın ezildiği gibi öğretmenlerimizle bundan üzerine düşen payı alıyor yapılan yüzde 40’lık zamlar artık palyatif olmaktan da öte Yani bir merhem merhem niteliği bile göremez hale geldi Efendim kiralar aldı başını gitti pazar cep yapıyor tencere kaynamıyor şimdi bu da yetmiyormuş gibi Ee geçtiğimiz yıldan beri kavgasını verdiğimiz uzman öğretmenlikle baş öğretmenlik konusu var Devletimiz biliyorsunuz öğretmenlerin kariyer basılmaktadır ile ilgili bir çalışma yaptı 16 yıl önce yapılan bu çalışma 16 yılından beri sınav açılmadığı için kanayan bir kangren haline dönüşmüştü bazı yaklaşık 85.000 öğretmen 16 yıl önce girdiği silahlarla uzman öğretmen olmuş yaklaşık 100 kadar öğretmen arkadaşımıza Başöğretmen olmuştu Bu sene bu yenilendi Kasım ayında yapılacak bir Sınavla yine uzman öğretmenler 200 180 saat kurs olarak Bu sınavda 70 barajını Aşan öğretmen arkadaşlarımız Kimisi girdikleri sınavlara göre uzman öğretmen veya Başöğretmen sıfatını alacaklar ve bunlar da bunu aldıktan sonra uzman öğretmenler yaklaşık 2.500 başöğretmeni ise 5 milyona yakın bir ekonomik yardım olacağı bilgilerimiz arasında Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz sınav liyakatın gerekçesi olamaz sınav kazanan insanlar çok iyi öğretmen olacak anlamına gelmez öğretmenlik de bizim esas tuttuğumuz şey kıdemdir bu da yıllarla ölçülür kaldı ki yaptığımız sınavlardan yaptığımız gözlemlerde mesela sosyal bilimlerin kültürel ve edebiyatçıların sınavlarda daha başarılı olduğunu biz gözlemledik şimdiye kadar peki müzikçiyi sınıf öğretmenini teknik öğretmeni hangi sınıfa koyacağız yıllar olmuş 30 yıllık bir öğretmene sınava alıyorsunuz buradaki sınav başarısını öğretmenin iyi olmadığı olarak mı ölçüleceksiniz” dedi.

Reklam