KESK’e Bağlı Tüm Bel-Sen Zonguldak Şube Başkanı İsmail konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında; “ Enflasyonun hızla tırmanması nedeniyle ücret ve maaşla hayatlarını kazanan emekçiler ciddi kayıplar yaşamaktadır. Yaşanan bu kayıplar  insan hayatında olmazsa olmazlara, ulaşabilirliği imkansız hale getirmiş bulunmaktadır. Bu kayıplara şimdide promosyonlar eklendi”dedi

İsmail Sefertaş açıklamasında şu değerlendirmede bulunda; “Çalışan emekçilere ödenen maaş ve ücretleri ile emekli aylıklarının bankalar aracılığı ile ödenmesinin zorunlu hale getirilmesinin ardından bankalar müşteri bulabilmek adına “ promosyon” adı altında kısa sürelide olsa  faizsiz  kullanma olanağına sahip bir mevduat elde etmiş oldu. Bir çok kamu kuruluşu bankalarla  bu anlaşmayı yaparak elde edilen bu kazanımları çalışanlarına yansıtmamaları üzerine 2007 yılında Başbakanlık Genelgesiyle düzenlenerek bugünkü promosyon sistemi ortaya çıkarıldı.

             İlgili genelge 2008 ve 2010  yıllarında biz emekçilerin talepleri doğrultusunda güncellenerek geliştirilmeye çalışıldı. Kamuda ödenen promosyonların tutarı ve zamları kurumlara ve bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Garip olan bu uygulamanın diğer gariplikleri de kamu emekçilerinin kişisel banka değişiklik isteğinin kabul görülmemesi promosyonların danıştay ve sayıştay  kararlarına göre kamu geliri sayılmaması ve çalışırken elde ettiğimiz kazanımların emekli aylıklarına yansıtılmaması gibi.

             Enflasyonun hızla tırmanması nedeniyle ücret ve maaşla hayatlarını kazanan emekçiler ciddi kayıplar yaşamaktadır. Yaşanan bu kayıplar  insan hayatında olmazsa olmazlara, ulaşabilirliği imkansız hale getirmiş bulunmaktadır. Bu kayıplara şimdide promosyonlar eklendi. Onlara göre enflasyonun düşük olduğu  2021 in ortalarında 3-5 yıllığına 3 – 5 bin liraların ödendiği promosyon sözleşmelerinin 2022 nin yaz aylarında bu miktarların sözleşmelerde 20 ile 34 bin yazıldıklarını görmekteyiz.  Durum ortada  çalışan kamu emekçileri çok büyük kayıplara uğramıştır.

          Kamu ihalelerinde bile bugünkü  hükümet müteahhitlere olan borçlarında enflasyon farkını ödüyorsa, yüksek enflasyona karşı sermayeyi koruyorsa, milyonlarca kamu emekçisinin lehine olan bu uygulamayı başlatmasının önünde hiçbir engel kalmamıştır.

         İmzalanacak yeni sözleşmelerin ise sürelerinin uzunluğu konusunda bir hassasiyetin bulunması ve enflasyona göre bir güncelleme maddesinin konulması, çalışan emekçilerin yaşadığı mağduriyetleri kısmen de olsa giderecektir.

          Ez cümle şudur,

          Yapılan promosyon sözleşmelerindeki imzalar kamu emekçilerine büyük hak  kayıpları yaşatmıştır. Buna göre mevcut sözleşmeler ya fesh edilmeli ya da derhal güncellenmelidir.

Reklam