2023’e yaklaşıldıkça siyasetin tonu, rengi, şekli, tarzı da ona göre şekil alıyor.

Merkezi yapılan anketler AKP-MHP İttifakının sıkıntılı ve gidici olduğunu, Lider olarak Tayyip Erdoğan’ın geçmişteki oy oranında oldukça düşüş yaşandığı, TV kanallarında yorumcuların sık sık gündeme getirdiği tartışma konuları.

Her ne kadar ülkedeki iktidar değişikliklerinin görünen yüzü ekonomik talep olsa da, asıl sorun yaşamsal konular, daha iyi yaşam, özgürlükler ve halkların bir arada barış içinde yaşama isteği.

Çünkü Türkiye son yarım yüzyılda ekonomik kurtuluşu daha çok askeri darbelerle, emeğin ve halkın üzerinden baskıyla aldığı dolaylı-dolaysız vergilerle zenginlikler yarattı.

Günümüzde çarşı-pazar-ulaşımdan iletişime, yakıttan, konaklamaya yani iğneden ipliğe zam bütün ülkeyi kavurmasının ana nedeni toplumdaki yeni yaşam standartlarına, çağın ihtiyaçlarına cevap verecek ve yaşamı-özgürlükleri ve hakları kazandıracak bir hukuk ve adalet sistemi.

Yani güvenceli yaşam.

İşte bu AKP-MHP Bloğunu zora sokan durum.

Bundan çıkışı geleneksel iktidar yapısıyla yine savaş-çatışma-içeride Vatan Millet-Sakarya nağaraları bu kez 6’lı Masa’ya ve onun dışında ki güçlü muhalefete çarptı.

İktidar bunun farkında, muhalefet de özellikle merkezi düzeyde farkında ama yerelde ise tam simetri işlemiyor.

Örneğin; ‘Dere geçilirken at değiştirilmez’ sözünü iktidar risk alarak, iktidarını korumak için adım attı. AKP Zonguldak İl Başkanı (Seçimle gelmiş) Zeki Tosun’u görevini bıraktırdı.

İl Başkanlığında değişikliğe gitti.

Günlerdir kentte AKP İl Başkanı Kim olacak? Sorusuna önceki gün verdiği kararla netleştirmiş oldu.

AKP İl Başkanlığında önemli değişiklik yaptı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tercihini Soylu karşıtı bloğa kullandı.

İl Başkanlığına atanan Muammer Avcı, Erdoğan’ın hem memleketlisi hemde geleneksel Refah Partisi çizgisinden gelen ve ‘Dava arkadaşı’nın oğlunu İl Başkanı atayarak, bir taşla birkaç kuşu birden vurdu.

Diğer değişiklik yerel seçimde AKP’nin Belediyeyi kazanmada önemli rolü olan daha sonra Belediye Başkanı Selim Alan ile yoları ayrılan eski İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan’ı İl’de Avcı’nın örgütlerden sorumlu İl Başkan Yardımcılığına getirdi.

Bu iki değişikliği iyi okumak lazım.

İki kadro : Biri liderin maneviyatıyla ilgili güçlü bağı, diğeri partinin siyasal ideolojik-politik sürecini iyi kavramış ve genç-dinamik ve pratikte kendini kanıtlamış bir kadro.

İşte buradan 6’lı masaya geldiğimizde, AKP bu değişikliği seçime şu kadar zaman kala iş olsun diye yapmadı.

Ülkede olduğu gibi kentte de ana muhalefet partisinin İl Başkanı Murat Pulat daha çok suskunluğu ve atıl oluşu ile gündemden düşmüyor.

Murat Pulat’ı şahsen tanıdığım için onun kabiliyetlerini biliyorum. Fakat belki onunda fark etmediği bir tuzak içinde hareket ettiğine inanmaya başladım.

Yani bir el Pulat’ın bacağından sürekli aşağıya çekiyor. Bir el sanki, İl Başkanı Murat Pulat’ı dışa yönelik aktif-ilkeli ve temiz siyasetin yaşama geçmesi yerine içe dönük, tartışmaların, bloklaşmaların ve kavgaların içine çekiyor.

Daha önce yazmıştım. Bu kazanan ekip; Turpçu-Akın-Furat ekibi diye.

Aynı zamanda bu ekip yıllarında kastlaşmış kadrolarının oluşturduğu ekip.

İşte bir el bu kastlaşmış yapıyla onun yerini almış yada almaya devam eden ekibin parti içindeki kavgasını sürekli hale getirerek, Murat Pulat’ın 6’lı Masa’nın bir anlamda liderliğinden düşürerek, pasif, iş görmez hale sokan ve basında da bunu körükleyen izlenim yarattı.

Şuan 6’lı masanın lideri daha çok İYİ Parti İl Başkanı Yavuz Erkmen sahada görünüyor. Murat Pulat ise son günlerdeki medyaya yansıyan sözlerle “sağlık sorunları-diş protezleriyle” ilgileniyor.

AKP-MHP İttifakı Zonguldak’ta üç milletvekilini nasıl korurum için, örgütsel değişikliklere gidiyor, CHP’de ise Milletvekili ve Belediye Başkanı kim olur-kim olmaz üzerine bloklar oluşturmanın peşinde.

CHP’de tüm bu tartışma İl Başkanı Murat Pulat’a bir el “dükkanı aç- kapa , aman kamuoyunda pasif ol ki, yarın Milletvekilliğinde Belediye Başkanlığında sıkıntı yaşamayalım”.

İşte Murat Pulat’ın bu durumu 6’lı masaya değil AKP-MHP ittifakına yarı yor.

CHP’nin bu durumu hisseden ve gelecekte belki yeniden bir görev verilir umuduyla da daha çok İYİ Parti ile ilişkileri sıcak tutanların gün geçtikçe kamuoyunda daha çok ortaya çıktıklarını görüyoruz.

İktidar, iktidarda olmasının da avantajlarını kullanarak iktidar alternatiflerini dağıtıp, parçalayıp, un ufak edebilir.

Önemli olan halkın değişime olan bu istek ve talebini doğru muhalefet yaparak, demokrasi için birlikte birleşerek iktidarı alaşağı etmektir. Zor olan budur. Zoru başarmak yetenek-istek ve çok çalışmakla-samimi halka karşı açık olmayı gerektiriyor.

Halka güvenmek, onun reflekslerini iyi okumak iktidar yapar.

O nedenle diyorum Pulat’a fazlamı yükleniliyor acaba?.

Sağlıcakla kalın

Reklam