Doğan Özgüden

Yapı-İş Federasyonu Başkanı Tahir Öztürk’ün 7 Kasım 1967’de gangster sendikacılar tarafından katledilmesinden üç yıl sonra dönemin Yapı İşçileri Sendikası (YİS) Genel Başkanı Necmettin Giritlioğlu 22 Ağustos 1970 günü Aliağa’daki rafineri inşaatında patronların bir tetikçisi tarafından katledildi.
1967’de Ereğli Demir Çelik İşletmesinde işçi olarak çalışmaya başlayan Giritlioğlu DİSK’e bağlı Türkiye Maden İş Sendikası’na girmişti.


Sendikacı olarak 1969 Kanlı Pazar’ındaki 6. Filo’yu protesto mitingine katılan Giritlioğlu aynı yılın sonunda Ankara’ya giderek Yapı İşleri Sendikası’nda çalışmaya başlamıştı.
Sendikanın önce Ankara şubesi başkanı, ardından genel başkanı olan Giritlioğlu 22 Ağustos 1970’de Aliağa’daki Rafineri inşaatında greve başlayan işçilerle beraberdi.
O sabah rafineriye gelen Sovyet teknisyenlerine grevci işçiler tarafından içeriye girmeyecekleri bildirilmiş, onlar da bu çağrıya uyarak geri dönmüşlerdi.
Ancak patronların adamı olan ve teknisyenleri getiren aracın şoförü ateş açarak Necmettin Giritlioğlu’nu öldürdü.
Bu cinayetten 10 yıl sonra da, DİSK’in ve Maden İş’in Genel Başkanı Kemal Türkler 22 Temmuz 1980’de katledilecek, ardından 12 Eylül faşist darbesi yapılarak DİSK ve bağlı sendikalar kapatılacak, yöneticileri yıllarca zindanlarda yatırılacaktı.