Zonguldak’ta Meşrutiyet Mahallesi 168 evler A1 Blok ile 100’üncü yıl Volkan Apartmanı arasında bulunan ve mahalle sakinlerinin de yaşam alanı olarak kullandığı 4 metrelik bölgeye, yol yapılması için başvuru yapıldı. İlerleyen dönemlerde belediyeden ve idari mahkemeden de yol yapılması için engel olmadığına dair karar çıktı. Bugün (Pazar) Günü tekrar eylem yapan mahalle sakinleri

Ellerinde, “Belediye Halktan Yana değil, Müteahitten yana”, “Belediye Yanımızda ol”, “Yaşam Alanımıza dokunmayın”, “Müteahhit Evet, Halka Hayır” diyen döviz taşıdılar. Eylem sırasında yoğun polisin olması ise dikkat çekti.

Mahalle sakinlerinden Sevgi TAN yaptığı konuşmada; “Belediyeden yol istendiğinde bize izin verilmedi gibi gösterildi. Olay idari mahkemeye verildi. İdari işlerin kararı da bozulmadı. Şimdi 4 metrelik yola izin verildi. Burada patlatılma işlemi yapılacak ve yol aşağı verilecek. 1 kişi için 40 kişinin hayatı riske atılacak. Buradaki kayalar jeolojik. Jeolojik kayaların patlatılmalı evlere zarar verebilir. Aynı zamanda bölgede boş maden ocağı var. Bu konulardan patlama sırasında sıkıntılar doğabilir. Alternatif yol olduğu halde maliyeti yüksek gerekçesiyle kabul edilmemesi, bizlerin hayatını riske atıyor. Çocuklarımız dışarı çıkıyor, ya onların başına bir şey gelse, bunun hesabını kim verecek? İnsan Hayatı bütün maliyetlerden daha önemlidir” diye tepki gösterdi.

Reklam