Muğla’nın Fethiye ilçesinde 1-14 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan Milyon Fest Fethiye, Muğla Valiliği tarafından iptal edildi.


Türkiye’de festival yasakları devam ediyor. Şimdi de Muğla Valiliği, Fethiye’de 1-2-3-4 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan Milyon Fest’i iptal etti.Milyon Fest Fethiye’ye bu sene 16 ünlü sanatçının katılımı planlanmıştı.Belediye Başkanından Tepki: Gerekçesi Yok, Mahkemeye Başvuracağız

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, valiliğin kararına tepki gösterdi. Karaca, “Alınan kararın gerekçesi yok. Kendilerine yakın insanların konserleri iptal edilmiyor” dedi.

Alim Karaca, Milyon Fest Fethiye’nin iptal edilmesini “Bu yıl yine çok güzel projelerimiz vardı. Ama sabah valilikten aldığımız bir haberle üzüldük. Gençlerimizi İnlice Plajı’nda 16 sanatçıyla buluşturacağımız Milyon Fest, valilik tarafından iptal edildi. Gerekçesi yok. Biz idari mahkemeye başvuracağız. Kendine yakın insanların konserleri iptal edilmiyor. Ama Fethiye Belediyesi’nin İnlice Plajı’ndaki yapacağı konser iptal ediliyor. Bunu gençlerimizin takdirine sunuyorum” diyerek duyurdu.

Kaymakamlık Açıklaması

Fethiye Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada plajın Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde olması nedeniyle festivalin iptal edildiği belirtildi. Açıklamada, “Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün İnlice Halk Plajı ile ilgili yapılan incelemede söz konusu alanın Fethiye-Göcek Özel Çevre Koruma Bölgesi, doğal karakteri korunacak alan ve arkeolojik SİT alanı içerisinde kaldığı, organizasyonun incelenmesi neticesinde, çadır, kamp alanları, karavan park alanları gibi şekilde düzenlemeler olacağı ve bu düzenlemeler sonucu bölgede yoğun insan trafiği, ses ve ışık etkileri yoğun insan faaliyetleri sebebiyle ekolojik dengeye zarar verilebileceği, özel koruma bölgeleri ile doğal SİT alanlarında izin alınmasının uygun olacağı, Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü’nün İnlice Mahallesi’ndeki orman ve halk plajı civarındaki ilgili festivalin yapılmamasına dair görüşü, İnlice Muhtarlığını ve İnlice Köyü Kalkındırma Geliştirme, Çevreyi Koruma Derneği’nin faaliyetin yapılmamasına dair 15 Ağustos  tarihli dilekçeleri, tüm bu gerekçelerle 01-04 Eylül 2022 tarihlerinde İlçemiz İnlice Mahallesi İnlice Halk Plajında yapılması planlanan Milyonfest 2022 Rock Festivali organizasyonunun yapılması kaymakamlığımızca uygun görülmemiştir” denildi.

Festival Yasaklamak Sistematik Hal Aldı

Sistematik bir hal alan festival iptalleri son aylarda giderek yoğunlaştı. İşte MilyonFest Fethiye’ye gelene kadar iptal edilen festival ve şenlikler:

Zeytinli Rock Festivali (17-21 Ağustos)

Anadolu Fest (12-15 Mayıs)

Zonguldak Kozlu Müzik Festivali (28-31 Temmuz)

Munzur Kültür ve Doğa Festivali (21-24 Temmuz)

Kazdağı Ekoloji Festivali (22-26 Temmuz)

Gökçeada Meryem Ana Panayırı

Başkent Kültür Yolu Festivali – Güney Koreli Grup Mirae Konseri

Başkent Kültür Yolu Festivali – Ara Malikian Konseri (11 Haziran)

Yıldız Teknik Üniversitesi Bahar Şenliği (25-26 Mayıs)

ODTÜ Bahar Şenliği

Reklam