Susma/Özel haber

Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nin yanında yapılan yeni hastanenin çevre düzenlemesi ve yol bağlantılarının genişletilmesi amacıyla yıkımı tartışma konusu olan ve yargıya taşınan Kız Meslek Lisesi’nin yıkımı durdurulması sonrası şimdi tarihi Yayla Ortaokulu’nun da yıkılacağı öğrenildi.

Milli eğitim İl Müdürlüğünde gerçekleşen toplantıda okulun yıkım kararı çıktığı duyuruldu. Okulun tüm tadilat ve tüm çalışmaların ve kamu harcamasının yapıldığı önemli kaynak aktarılması sonrası okulun yıkım kararı alınması şaşırtıcı oldu. Madem yıkım kararı verilecekti, bu kadar masrafın neden yapıldığı ise soru işaretlerini beraberinde getirdi

Toplantıda Yayla Ortaokulu öğretimini Fener Anadolu lisesinin tahsis edileceği öğrenildi.Son kararın yapılacak depreme dayanıklılık raporu sonrası verileceği öğrenildi.

Karar sonrası Eğitim sendikalarının ve ailelerin konuyla ilgili nasıl tepki vereceği merak ediliyor

200 okulun bakım ve onarımı okullar açılmadan yaptı.

Okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla Millî Eğitim Bakanlığınca hayata geçirilen “Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi”nde Zonguldak’ta önemli adımlar atıldı. 
Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarihinde ilk defa yaz tatilinde 200 okulun bakım ve onarımı okullar açılmadan yaptı.
Temel Eğitimde 10.000 Okul projesinde görece dezavantajlı olan ilk ve ortaokulun fiziki imkânlarının iyileştirildi. Okulların altyapısı, atölyeleri, kütüphaneleri spor tesisleri güçlendirildi ve öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin çok kapsamlı eğitimlerden geçirilebileceği alanlar oluşturuldu. 
12 Eylül‘de açılacak olan 2022-2023 Eğitim -Öğretim sezonunda öğrenciler bakım ve onarım tamamlanmış,  tonik bahçeli okul ve  hilton konsepti ile dizayn edilmiş tuvaletlerle karşılaşacaklar.
Zonguldak’ta 200 okulun bakım ve onarım ihalelerine ödenen para toplam 200 milyon TL. 
80 okulun bakımı onarımı ile başlayan Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü il genelinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 350 okuldan iki yüz okulun bakım ve onarımını yaptı.
Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen bakım onarım ödeneğinin tamamını kullanan ilk il oldu. 
Bir çok il bakım onarım ihalesi dahil yapamadı. Zonguldak’ta bakım onarım ödenekler Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okul bazlı geliyor. 
Zonguldak‘ta bakım ve onarımı alınmayan 150 okul, gelecek yıl bakımı onarıma alınacağı ifade edilirken bakımı onarımı tamamlanan 200 okulun eğitimde başarıyı yükseltici ifade ediliyor.
12 Eylül‘de açılacak olan 2022-2023 Eğitim Öğretim sezonu ile öğrenciler özel okul konseptinde eğitim alacak.

Reklam