Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Zonguldak’a ayak basışının 91’inci yıl dönümü törenle kutlandı. Atatürk’ün Zonguldak’a ayak basışının 91’inci yıl dönümü kapsamında Valilik binası önünde tören düzenlendi. Valilik binasındaki törene, Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Selim Alan, AKP Milletvekili Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ünal Demirtaş,  siyasi parti temsilcileri ve sivil toplu kuruluşları temsilcileri ile daire müdürleri katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Ardından Zonguldak Valiliği ve Zonguldak Belediyesi tarafından Atatürk anıtına çelenk bırakıldı.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, şunları ifade etti: “Bugün, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize teşriflerinin 91’inci yıldönümü dolayısıyla sizlerle bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Cumhuriyetin ilanından sonra Zonguldak ve çevresinde bulunan taşkömürü yatakları nedeniyle ilimiz, ülkemizin maden endüstri başkenti olarak kabul edilmiş, sanayi hayatının ayrılmaz bir gereksinimi olan kömürü bağrında taşıması nedeniyle, diğer şehirler arasından sıyrılarak kendine özgü bir karakter oluşturmuştur. Sizlerinde bildiği gibi, milli mücadele yıllarında ve sonrasında yurt gezilerine büyük önem veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 26 ağustos 1931 yılı çarşamba günü Ertuğrul yatıyla ilimize teşrif ederek halkımızın büyük ilgisi ile karşılanmış, bu ilgi ve heyecan dalgası tüm şehri sarmıştır. 26 ağustos 1931 yılında şehrimize teşrif eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, maden ocaklarının işleyişini yerinde incelemek üzere üzülmez bölgesini ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin ardından, havzanın mevcut yapısında değişikliklere yol açan gelişmeler olmuş, ilk işçi haklarını koruyan teklifin kanunlaşarak yürürlüğe girmesi gibi yapılan bir dizi yeniliğin ardından, yabancıların havzadan çekilmek zorunda kalmasıyla maden ocaklarımız tamamen millileştirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize verdiği değeri şu söylem ile de ifade etmiştir:

 “Zonguldak’ın derin toprakları altındaki servet-i madeniye ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak’ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir.”

Gazi’nin bu sözleri tarih sayfalarına bir onur belgesi olarak geçmiştir. Emeğin ve emekçinin başkenti ilimizin, taşında-toprağında alın teri ve mücadele vardır. Taşkömürünün yanında bizleri milletçe sevince boğan doğalgaz keşfinden sonra ekonomimize ve aziz milletimize büyük katkılar sağlayacak olan Karadeniz gazımız ile şehrimiz daha da büyümeye devam edecektir.  Bizler de el birliği ve dahası gönül birliği ile; şehrimizi örnek bir şehir halinle getirmeye yönelik sürdürdüğümüz yenilikçi çalışmalarımız ile özellikle değişim ve gelişimde sürekliliği yakalayan, sosyal belediyeciliğin hayat bulduğu, hizmetlerimizin şehrimizin her noktasına ulaştığı, yaşam kalitesi yüksek bir kent oluşturma noktasında hedeflerimize her geçen gün daha da çok yaklaşıyor, üstlenmiş olduğumuz misyon ile yeni başarılarla şehrimizi daha da güçlendirmek suretiyle büyük bir gayretle projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Maden mühendisleri lokali yanında yer alan iskelemiz, sahil projemiz kapsamında revize edilmiş olup, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize ilk ayak bastığı yerin anısı olarak kalmaya ve bu kıymetli hatıraları yaşatmaya devam edecektir.  Bu duygu ve düşüncelerle, başta cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna canını feda etmiş tüm şehitlerimizi ve ekmeğini alın teriyle kazanırken hayatlarını kaybeden maden şehitlerimizi en derin şükranlarımla ve rahmetle anıyor, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Programın son bölümünde ise Zonguldak şiiri okunarak, Zonguldak yöresine ait halk oyunları gösterisi sergilendi. VALİ TUTULMAZ DENİZE ÇİÇEK BIRAKTI Program sonrasında ise Vali Mustafa Tutulmaz ve protokol üyeleri Atatürk’ün Zonguldak’a ayak bastığı nokta olan Maden Mühendisleri Odasının yanındaki iskeleden denize çiçek bıraktı.