Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Fevkani Köprüsü yıkılmadan önce iki araç geçiş köprüsünün yapılacağını daha sonra köprünün yıkılacağını söyledi. Gazetecilerin gündeme ilişkin soruların cevaplandıran Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan Lavuar Projesi, Fevkani Köprüsü ve Balıkçı Çarşısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Lavuar Alanı Projesi’ni teslim alan firma çalışıyor”.

Lavuar Projesinde tabandan su çıkması sebebiyle projenin geciktiğini ifade eden Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile tekrar görüşme yapacaklarını belirtecek şunları ifade etti: “Lavuar Alanı Projesi’ni teslim alan firma çalışıyor. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından ihalesi yapılmıştır.  Yer teslimi de yapıldı ve firma çalışmaya başladı. Lavuar alanı çok özel ve hassas bir bölge. Gecikme sebebi de ince elenip sık dokunduğu içindir.  Şehrimiz daha iyi nasıl bundan istifade eder, vatandaşın talebi ne olur, otoparkından sosyal konut alanlarına kadar düşününce ister istemez süreç uzadı. Harfiyat alanı deniz seviyesinde olduğu için 2-3 metre tabii ki su çıkıyor. Onun için diyafram duvar sistemi gerekiyor ve bununla ilgili arkadaşlarımız raporlarını hazırladılar. İnşallah hep beraber il başkanımız, vekillerimizle birlikte Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızı tekrar ziyaret edip bu süreçle ilgili en sorunsuz şekilde nasıl geçeriz diye bir daha istişare edeceğiz. İnşallah bu sorunu da halledip söz verdiğimiz üzere lavuar alanını halkımızın kullanımına açılmış olacak”

2 Araç Geçiş Köprüsü Yapıldıktan Sonra Fevkani Köprüsü Yıkılacak

Fevkani Köprüsü ile ilgili de açıklamada bulunan Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, “Süreç işliyor biliyorsunuz köprü altı esnaflarımızdan bazıları hukuki süreç başlattılar. Yıkımın durdurulmasını talep ediyorlar bir tanesi ile ilgili ret cevabı geldi ama diğerlerinde süreç devam ediyor. Malumunuz Ağustos 15’ine kadar süre vermiştik yani Bakanlığın riskli yapı olarak tescilinden sonra bize de yıkımı ile ilgili tebligat yazısını göndermişti. Biz de oradaki esnaf arkadaşlarımıza göndermiştik o süreyi bir ay daha esnaflarımızın isteği doğrultusunda Eylül’e kadar uzatmıştık. Tabii ki köprü kalktıktan sonraki ulaşımın aksamaması için 2 tane köprü düzenlemesi düşünüyoruz. Sayın Ulaştırma Bakanımız Adil Bey de Zonguldak’a geldiği zaman bunu bizzat kendisine aktarmıştık, teknik danışmanlar, proje danışmanı arkadaşlarımız başta  olmak üzere Karayolları bölge müdürü ile zaten istişareli olarak çalışıyorlar. İki gün önce de dediğimiz gibi Karayolları bununla ilgili ölçümler yaptılar. Teknik bir konu olduğu için orada da çok hassas davranıyorlar. Yarın köprü ortadan kalktıktan sonra herhangi bir trafikte sıkıntı olmasın ve vatandaşlarımız mağdur olmasın diye en iyi çözüm üretilecek. Tez vakitte yer geçiş köprüleri ve araç köprüleri yapıldıktan sonra da köprüyü yıkım başlamış olacak.

Yıkılan Merkez Çarşısı Yerine Yapılan Balıkçı Çarşısı Geçici Olacak

Yıkılan Merkez Çarşısı’nda balıkçılara yeni yer yapılması konusundaki eleştirileri de yanıtlayan Alan, yapılan Balıkçı Çarşısı’nın geçici olarak yapıldığını belirterek eleştirilerin yersiz olduğunu söyledi.

İyi Yapılırsa Devlet, Kötü Yapılırsa Da Selim Alan Yaptı Olur Kendisine yapılan eleştirilere de cevap veren Alan, “Genelde hep eleştirilirim iyi yapılırsa devlet yaptı olur kötü yapılırsa Selim Alan yaptı olur. Biz bunlara alıştık artık ve bu eleştirileri çok da ciddiye almıyoruz” şeklinde konuştu.

Reklam